TM241CE24T Schneider Electric

TM241CE24T Schneider Electric
Opis
controller M241 24 IO transistor PNP Ethernet
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon M241 |
| Izdelek ali sestavni del | logic controller |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24 V DC |
| discrete output type | transistor |
| discrete output voltage | 24 V DC for transistor output |
| discrete output number | 10 transistor 4 fast output |
| discrete output current | 0.5 A for transistor output (Q0...Q9) 0.1 A for fast output (PTO mode) (Q0...Q3) |
| discrete input number | 14 , discrete input 8 fast input conforming to IEC 61131-2 Type 1 |
| Komplementarno | |
| Višina | 90 mm |
| mounting support | top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715 top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715 plate or panel with fixing kit |
| Teža izdelka | 0.53 kg |
| local signalling | 1 LED (green)PWR: 1 LED (green)RUN: 1 LED (red)module error (ERR): 1 LED (red)I/O error (I/O): 1 LED (green)SD card access (SD): 1 LED (red)BAT: 1 LED (green)SL1: 1 LED (green)SL2: 1 LED (red)bus fault on TM4 (TM4): 1 LED per channel (green)I/O state: 1 LED (green)Ethernet port activity: |
| Širina | 150 mm |
| Globina | 95 mm |
| Prenapetostna vzdržljivost | 1 kV power lines (DC) common mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 1 kV shielded cable common mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 0.5 kV power lines (DC) differential mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 1 kV relay output differential mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 1 kV input common mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 1 kV transistor output common mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 |
| Omejitve napajalne napetosti | 20.4-28.8 V |
| protection type | short-circuit protection short-circuit and overload protection with automatic reset reverse polarity protection for fast output |
| control signal type | A/B at 100 kHz for fast input (HSC mode) pulse/direction at 200 kHz for fast input (HSC mode) single phase at 200 kHz for fast input (HSC mode) |
| electrical connection | removable screw terminal blockfor inputs and outputs (pitch 5.08 mm) removable screw terminal blockfor connecting the 24 V DC power supply (pitch 5.08 mm) |
| maximum voltage drop | <1 V |
| Označevanje | CE |
| voltage state 0 guaranteed | <= 5 V for input |
| voltage state 1 guaranteed | >= 15 V for input |
| transmission rate | 1.2...115.2 kbit/s (115.2 kbit/s by default) for bus length of 15-15 m for RS485 1.2...115.2 kbit/s (115.2 kbit/s by default) for bus length of 3-3 m for RS232 480 Mbit/s for bus length of 3-3 m for USB 10/100 Mbit/s for Ethernet |
| insulation | between supply and internal logic at 500 V AC non-insulated between supply and ground between input and internal logic at 500 V AC non-insulated between inputs between fast input and internal logic at 500 V AC between output and internal logic at 500 V AC non-insulated between outputs between fast output and internal logic at 500 V AC between output groups at 500 V AC |
| power consumption in W | 32.6-40.4 W (with max number of I/O expansion module) |
| inrush current | 50 A |
| accuracy | +/- 0.1 % at 0.02-0.1 kHz for fast output +/- 1 % at 0.1-1 kHz for fast output |
| response time | 50 µs turn-on, I0...I13 terminal(s) for input 50 µs turn-off, I0...I13 terminal(s) for input <= 2 µs turn-on, I0...I7 terminal(s) for fast input <= 2 µs turn-off, I0...I7 terminal(s) for fast input <= 34 µs turn-on, Q0...Q9 terminal(s) for output <= 250 µs turn-off, Q0...Q9 terminal(s) for output <= 2 µs turn-on, Q0...Q3 terminal(s) for fast output <= 2 µs turn-off, Q0...Q3 terminal(s) for fast output |
| discrete input logic | sink or source |
| communication port protocol | non isolated serial link: Modbus master/slave |
| supply | (serial 1)serial link supply: 5 V, <200 mA |
| backup time | 2 years at 25 °C |
| discrete output logic | positive logic (source) |
| maximum leakage current | 5 µA for output |
| communication service | FDR DHCP server via TM4 Ethernet switch network module DHCP client embedded Ethernet port SMS notifications updating firmware SNMP client/server programming NGVL monitoring IEC VAR ACCESS FTP client/server downloading SQL client Modbus TCP client I/O scanner Ethernet/IP originator I/O scanner embedded Ethernet port Ethernet/IP target, Modbus TCP server and Modbus TCP slave send and receive email from the controller based on TCP/UDP library web server (WebVisu & XWeb system) OPC UA server DNS client |
| integrated connection type | non isolated serial link serial 1 with RJ45 connector and RS232/RS485 interface non isolated serial link serial 2 with removable screw terminal block connector and RS485 interface USB port with mini B USB 2.0 connector Ethernet with RJ45 connector |
| realtime clock | with |
| port Ethernet | 10BASE-T/100BASE-TX - 1 port(s) copper cable |
| data storage equipment | <= 16 GB SD card (optional) |
| web services | web server |
| maximum tungsten load | <2.4 W |
| discrete input voltage | 24 V |
| discrete input current | 5 mA for input 10.7 mA for fast input |
| maximum output frequency | 20 kHz for fast output (PWM mode) 100 kHz for fast output (PLS mode) 1 kHz for output |
| execution time for 1 Kinstruction | 0.3 ms for event and periodic task 0.7 ms for other instruction |
| application structure | 8 external event tasks 8 event tasks 3 cyclic master tasks + 1 freewheeling task 4 cyclic master tasks |
| reset time | 10 ms automatic reset output 12 s automatic reset fast output |
| maximum current per output common | 2 A with Q0...Q3 for fast output 2 A with Q4...Q7 for output 1 A with Q8...Q9 for output |
| input impedance | 4.7 kOhm for input 2.81 kOhm for fast input |
| clock drift | <= 60 s/month at 25-25 °C |
| output voltage limits | 30 V DC |
| cycle time | 10 ms 16 Ethernet/IP 64 ms 64 Modbus TCP |
| maximum cable distance between devices | unshielded cable: <50 m for input shielded cable: <10 m for fast input unshielded cable: <50 m for output shielded cable: <3 m for fast output |
| discrete input voltage type | DC |
| discrete I/O number | 24 |
| data backed up | 128 MB built-in flash memory for backup of user programs |
| configurable filtering time | 1 µs for fast input 12 ms for fast input 0 ms for input 1 ms for input 4 ms for input 12 ms for input |
| counting input number | 4 fast input (HSC mode) at 200 kHz 14 standard input at 1 kHz |
| battery type | BR2032 lithium non-rechargeable, battery life: 4 year(s) |
| maximum number of I/O expansion module | 7 (local) 14 (remote) |
| memory capacity | 8 MB for program 64 MB for system memory RAM |
| maximum number of connections | 8 Modbus server 8 SoMachine protocol 10 web server 4 FTP server 16 Ethernet/IP target 8 Modbus client |
| number of slave | 64 Modbus TCP: 16 Ethernet/IP: |
| positioning functions | PTO function 4 channel(s) (positioning frequency: 100 kHz) PTO function 4 channel(s) for transistor output (positioning frequency: 1 kHz) |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -10-50 °C (vertical installation) -10-55 °C (horizontal installation) |
| IP stopnja zaščite | IP20 with protective cover in place |
| Stopnja onesnaženosti | 2 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -25-70 °C |
| relative humidity | 10-95 %, without condensation (in operation) 10-95 %, without condensation (in storage) |
| Nadmorska višina delovanja | 0...2000 m |
| Certifikati izdelkov | cULus IACS E10 RCM CSA |
| Odpornost na elektromagnetna polja | 10 V/m 80 MHz...1 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 3 V/m 1.4 GHz...2 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 1 V/m 2 GHz...3 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 |
| Standardi | ANSI/ISA 12-12-01 CSA C22.2 No 142 CSA C22.2 No 213 EN/IEC 61131-2:2007 Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) UL 1604 UL 508 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms |
| Odpornost proti vibracijam | 3.5 mm at 5-8.4 Hz on symmetrical rail 3 gn at 8.4-150 Hz on symmetrical rail 3.5 mm at 5-8.4 Hz on panel mounting 3 gn at 8.4-150 Hz on panel mounting |
| Odpornost na elektrostatično razelektritev | 8 kV in air conforming to EN/IEC 61000-4-2 4 kV on contact conforming to EN/IEC 61000-4-2 |
| Odpornost proti hitrim prehodnim pojavom | 2 kV (power lines) conforming to EN/IEC 61000-4-4 1 kV (Ethernet line) conforming to EN/IEC 61000-4-4 1 kV (serial link) conforming to EN/IEC 61000-4-4 1 kV (input) conforming to EN/IEC 61000-4-4 1 kV (transistor output) conforming to EN/IEC 61000-4-4 |
| Elektromagnetne emisije | conducted emissions - test level: 120...69 dBµV/m QP ( power lines) at 10-150 kHz conforming to EN/IEC 55011 conducted emissions - test level: 63 dBμV/m QP ( power lines) at 1.5-30 MHz conforming to EN/IEC 55011 radiated emissions - test level: 40 dBμV/m QP class A at 30-230 MHz conforming to EN/IEC 55011 conducted emissions - test level: 79...63 dBμV/m QP ( power lines) at 150-1500 kHz conforming to EN/IEC 55011 radiated emissions - test level: 47 dBμV/m QP class A at 230-1000 MHz conforming to EN/IEC 55011 |
| immunity to microbreaks | 10 ms |
| resistance to conducted disturbances | 10 V 0.15...80 MHz conforming to EN/IEC 61000-4-6 3 V 0.1...80 MHz conforming to Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) 10 V spot frequency (2, 3, 4, 6.2, 8.2, 12.6, 16.5, 18.8, 22, 25 MHz) conforming to Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) |
| storage altitude | 0-3000 m |




