BMEP584040S Schneider Electric

BMEP584040S Schneider Electric
Opis
Processor module M580 Safety SIL3 - Level 4 - Remote
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon M580 |
| Izdelek ali sestavni del | processor module |
| Komplementarno | |
| Poraba toka | 295 mA at 24 V DC |
| Označevanje | CE |
| communication service | RIO scanner DIO scanner |
| integrated connection type | 1 Ethernet TCP/IP for service port 2 Ethernet TCP/IP for device network USB type mini B |
| application structure | 2 auxiliary tasks 1 periodic safe task 128 event tasks 1 periodic fast task 1 cyclic/periodic master task |
| memory description | expandable flash, 4 GB for data storage integrated RAM, 10 kB for system memory integrated RAM, 16 MB for program process integrated RAM, 2048 kB for data process integrated RAM, 4 MB for program safety integrated RAM, 1024 kB for data safety |
| checks | safety control process control |
| communication module processor capacity | 8 AS-Interface module 4 Ethernet communication module |
| number of instructions per ms | 30 Kinst/ms 65 % Boolean + 35 % fixed arithmetic 40 Kinst/ms 100 % Boolean |
| control channels | programmable loops |
| discrete I/O number | 64 |
| MTBF reliability | 763800 H |
| number of distributed equipment | 64 |
| number of racks | 8 |
| number of remote I/O station | 16 - 2 rack(s) per remote drop |
| application specific I/O | counter motion control SSI encoder accurate time stamping serial link HART |
| discrete I/O processor capacity | 4096 I/O |
| analogue I/O processor capacity | 1024 I/O |
| number of application specific channel | 144 |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-60 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-85 °C |
| relative humidity | 5-95 % at 55-55 °C without condensation |
| Nadmorska višina delovanja | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Certifikati izdelkov | TÜV CE UL RCM CSA Merchant Navy EAC |
| Standardi | EN/IEC 61131-2 EN/IEC 61000-6-5 CSA C22.2 No 61010-2-201 IEC 61850-3 UL 61010-2-201 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn |
| Odpornost proti vibracijam | 3 gn |
| Zaščitna obdelava | conformal coating |
| environmental characteristic | gas resistant class Gx gas resistant class 3C4 dust resistant class 3S4 sand resistant class 3S4 salt resistant level 2 mold growth resistant class 3B2 fungal spore resistant class 3B2 |
| safety level | SIL 3 PL = e |
| net weight | 0.849 kg |
| status LED | 1 LED (green)processor running (RUN): 1 LED (red)processor or system fault (ERR): 1 LED (red)I/O module fault (I/O): 1 LED (green)download in progress (DL): 1 LED (red)memory card or CPU flash fault (BACKUP): 1 LED (green/red)ETH MS (Ethernet port configuration status): 1 LED (green/red)Eth NS (Ethernet network status): 1 LED (green)processor in safety mode (SRUN): 1 LED (green)processor in maintenance mode (SMOD): 1 LED (red)I/O values overrided by user (FORCED IO): |
| supply | internal power supply via rack |




