140DAO84010C Schneider

140DAO84010C Schneider
Opis
discrete output module Modicon Quantum - 16 O - 20..132 V AC
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon Quantum automation platform |
| Izdelek ali sestavni del | AC discrete output modules |
| discrete output number | 16 |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.485 kg |
| local signalling | 1 LED (green)bus communication is present (Active): 1 LED (red)external fault detected (F): 16 LEDs (green)input status: |
| protection type | internal by RC filter |
| maximum voltage drop | 1.5 V |
| Označevanje | CE |
| supply frequency | 47...63 Hz |
| discrete output type | isolated |
| response time | <= 0.5 ms at state 0 to state 1 <= 0.5 ms at state 1 to state 0 |
| surge current | 20 A during 2 cycles per point 30 A during 1 cycle per point 30 A during 3 cycles per point |
| associated fuse rating | 5 A |
| power dissipation | 1.85 + (1.1 V x total module load current) |
| module format | standard |
| discrete output voltage | 20...132 V AC |
| dV/dt | 400 V/ms |
| bus current requirement | 350 mA |
| group of channels | 16 groups of 1 channel |
| addressing requirement | 1 output word |
| maximum load current | 1 mA rms 24 V off state leakage/points 1 mA rms 48 V off state leakage/points 2 mA rms 115 V off state leakage/points 16 A rms per module 4 A rms sum of four points, continuous 4 A rms 20...132 V each point |
| absolute maximum output | 156 V for 10 s AC 200 V during one cycle AC |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-60 °C |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-85 °C |
| relative humidity | 95-95 % without condensation |
| Nadmorska višina delovanja | <= 5000 m |
| Certifikati izdelkov | FM Class 1 Division 2 cUL |
| Standardi | UL 508 CSA C22.2 No 142 |
| Zaščitna obdelava | conformal coating Humiseal 1A33 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | electrostatic discharge immunity test - test level: 4 kV (contact discharge) conforming to IEC 801-2 electrostatic discharge immunity test - test level: 8 kV (air discharge) conforming to IEC 801-2 susceptibility to electromagnetic fields - test level: 10 V/m (80...1000 MHz) conforming to IEC 801-3 |




