ABL6TS10U Schneider Electric

ABL6TS10U Schneider Electric
Opis
voltage transformer - 230..400 V - 1 x 230 V - 100 VA
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Phaseo Optimum |
| Izdelek ali sestavni del | safety and isolation transformer |
| ambient air temperature for operation | -20-50 °C |
| Druge vhodne napetosti | 230 V AC single phase, terminal(s): N-L1 400 V AC phase to phase, terminal(s): L1-L2 |
| protective cover | without |
| Druge izhodne napetosti | 230 V AC |
| Nazivna moč v VA | 100 VA |
| secondary winding | single |
| Komplementarno | |
| Višina | 94 mm |
| Teža izdelka | 2.1 kg |
| Povezave - terminali | for input connection: screw type terminals, connection capacity: 5 x 4 mm² AWG 11 for input ground connection: screw type terminals, connection capacity: 1 x 4 mm² AWG 11 for output connection: screw type terminals, connection capacity: 2 x 4 mm² AWG 11 |
| Kompatibilnostna koda | ABL6T |
| Širina | 85 mm |
| Globina | 86 mm |
| Označevanje | CE |
| Način pritrjevanja | by 4 screws diameter: 4.8 mm on vertical panel, operating position: horizontal by 4 screws diameter: 4.8 mm on vertical panel, operating position: vertical by clips (with mounting plate) on 35 mm symmetrical DIN rail by 4 screws diameter: 4.8 mm on horizontal panel with derating to 90 % |
| Razred električne izolacije | class B |
| power dissipation in W | 16.3 W |
| network frequency limits | 47-63 Hz |
| output sustained overvoltage | 9 % (no load, hot state) |
| efficiency | 86 % |
| input voltage limits | 207...253 V 360...440 V |
| output protection type | against overload, protection technology: external against overvoltage, protection technology: external against short-circuits, protection technology: external |
| short-circuit voltage | 0,0832 |
| no load losses | 7.1 W |
| input voltage tolerance | +/- 15 V |
| maximum voltage drop at rated load | 0.6 % |
| operating altitude | 3000 m |
| Okolje | |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-80 °C |
| overvoltage category | class I conforming to VDE 0106-1 |
| Certifikati izdelkov | UR EAC |
| Standardi | UL 506 |
| Zaščitna obdelava | TC |
| environmental characteristic | EMC conforming to EN 62041 safety conforming to EN 61558-1 safety conforming to EN 61558-2-6 |
| dielectric strength | 2000 V between winding and ground 4000 V between primary and secondary |


