ATSU01N222LT Schneider Electric

ATSU01N222LT Schneider Electric
Opis
soft starter for asynchronous motor - ATSU01 - 22 A - 200..480 V - 4..11 KW
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Altistart U01 and TeSys U |
| Izdelek ali sestavni del | soft starter |
| utilisation category | AC-53B conforming to EN/IEC 60947-4-2 |
| Kratko ime naprave | ATSU01 |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 200...480 V - 10...10 % |
| product destination | asynchronous motors |
| product specific application | simple machine |
| network number of phases | 3 phases |
| motor power kW | 11 kW, 3 phases at 400 V 4 kW, 3 phases at 230 V 7.5 kW, 3 phases at 400 V 5.5 kW, 3 phases at 230 V |
| motor power hp | 5 hp, 3 phases at 230 V 7.5 hp, 3 phases at 230 V 10 hp, 3 phases at 460 V 15 hp, 3 phases at 460 V |
| current consumption | 100 mA |
| power dissipation in W | 2.5 W at full load and at end of starting 222.5 W in transient state |
| IcL starter rating | 22 A |
| type of start | start with voltage ramp |
| Komplementarno | |
| network frequency | 47.5...63 Hz |
| Višina | 314 mm |
| Teža izdelka | 0.49 kg |
| Širina | 45 mm |
| Globina | 170 mm |
| tightening torque | 1.9-2.5 N.m 0.5-0.5 N.m |
| Omejitve napajalne napetosti | 180-528 V |
| operating position | vertical +/- 10 degree |
| [Uc] control circuit voltage | 24 V DC +/- 10 % |
| output voltage | <= power supply voltage |
| electrical connection | 4 mm screw clamp terminal - rigid 1 1...10 mm² AWG 8 power circuit screw connector - flexible without cable end 2 0.5...1.5 mm² AWG 16 control circuit screw connector - rigid 1 0.5...2.5 mm² AWG 14 control circuit 4 mm screw clamp terminal - rigid 2 1...6 mm² AWG 10 power circuit screw connector - rigid 2 0.5...1 mm² AWG 17 control circuit screw connector - flexible with cable end 1 0.5...1.5 mm² AWG 16 control circuit 4 mm screw clamp terminal - flexible without cable end 1 1.5...10 mm² AWG 8 power circuit screw connector - flexible without cable end 1 0.5...2.5 mm² AWG 14 control circuit 4 mm screw clamp terminal - flexible with cable end 2 1...6 mm² AWG 10 power circuit 4 mm screw clamp terminal - flexible without cable end 2 1.5...6 mm² AWG 10 power circuit |
| Označevanje | CE |
| function available | integrated bypass |
| supply frequency | 50...60 Hz - 5...5 % |
| maximum switching current | relay outputs: 2 A at 30 V DC cos phi = 0.5 and L/R = 20 ms inductive load relay outputs: 2 A at 250 V AC AC-15 cos phi = 0.5 and L/R = 20 ms inductive load |
| display type | 1 LED (green) for starter powered up 1 LED (yellow) for nominal voltage reached |
| discrete output type | open collector logic LO1 end of starting signal relay outputs R1A, R1C NO |
| discrete input logic | positive LI1, LI2, BOOST at State 0: < 5 V and <= 0.2 mA at State 1: > 13 V, >= 0.5 mA |
| minimum switching current | 10 mA at 6 V DC for relay outputs |
| discrete input type | logic (LI1, LI2, BOOST) stop, run and boost on start-up functions <= 8 mA 27 kOhm |
| discrete output current | 2 A DC-13 3 A AC-15 |
| maximum switching voltage | 440 V relay outputs |
| power range | 4-6 kW at 200-240 V 3 phases 7-11 kW at 380-440 V 3 phases |
| motor starter type | soft starter |
| assembly style | with heat sink |
| discrete input voltage | 24...40 V |
| discrete output voltage | 24 V (voltage limits: 6...30 V) open collector logic |
| starting time | 1 s / 100 5 s / 20 10 s / 10 adjustable from 1 to 10 s |
| deceleration time symb | adjustable from 1 to 10 s |
| starting torque | 30...80 % of starting torque of motor connected directly on the line supply |
| input output isolation | galvanic between power and control |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -10-40 °C (without) 40-50 °C (with current derating of 2 % per °C) |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Stopnja onesnaženosti | 2 conforming to EN/IEC 60947-4-2 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -25-70 °C conforming to EN/IEC 60947-4-2 |
| relative humidity | 5-95 % without condensation or dripping water conforming to EN/IEC 60068-2-3 |
| Nadmorska višina delovanja | <= 1000 m without > 1000 m with current derating of 2.2 % per additional 100 m |
| Certifikati izdelkov | C-Tick CSA UL CCC |
| Standardi | EN/IEC 60947-4-2 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms conforming to EN/IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 1 gn (f= 13-150 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-6 1.5 mm peak to peak (f= 3-13 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | conducted and radiated emissions level B conforming to CISPR 11 immunity to radiated radio-electrical interference level 3 conforming to IEC 61000-4-3 voltage/current impulse level 3 conforming to IEC 61000-4-5 conducted and radiated emissions level 3 conforming to IEC 61000-4-6 immunity to conducted interference caused by radio-electrical fields conforming to IEC 61000-4-11 conducted and radiated emissions level B conforming to IEC 60947-4-2 damped oscillating waves level 3 conforming to IEC 61000-4-12 electrostatic discharge level 3 conforming to IEC 61000-4-2 EMC immunity conforming to EN 50082-1 EMC immunity conforming to EN 50082-2 harmonics conforming to IEC 1000-3-2 harmonics conforming to IEC 1000-3-4 immunity to electrical transients level 4 conforming to IEC 61000-4-4 |



