ATS48C66Q Schneider

ATS48C66Q Schneider
Opis
soft starter for asynchronous motor - ATS48 - 605 A - 230..415 V - 160..500 KW
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Altistart 48 |
| Izdelek ali sestavni del | soft starter |
| utilisation category | AC-53A |
| Kratko ime naprave | ATS48 |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 230...415 V - 15...10 % |
| product destination | asynchronous motors |
| IP degree of protection | IP00 |
| product specific application | heavy duty industry and pumps |
| motor power kW | 160 kW at 230 V connection in the motor supply line for severe applications 315 kW at 230 V connection to the motor delta terminals for standard applications 315 kW at 400 V connection in the motor supply line for severe applications 355 kW at 400 V connection in the motor supply line for standard applications 400 kW at 400 V connection to the motor delta terminals for severe applications 500 kW at 400 V connection to the motor delta terminals for standard applications |
| power dissipation in W | 1731 W for standard applications 1958 W for severe applications |
| IcL starter rating | 660 A for connection in the motor supply line for severe applications 660 A for connection in the motor supply line for standard applications 1143 A for connection to the motor delta terminals for standard applications 1143 A for connection to the motor delta terminals for severe applications |
| type of start | start with torque control (current limited to 5 In) |
| Komplementarno | |
| network frequency | 47.5...63 Hz |
| Višina | 670 mm |
| Teža izdelka | 51.4 kg |
| Širina | 400 mm |
| Globina | 300 mm |
| Omejitve napajalne napetosti | 195-456 V |
| protection type | phase failure: line thermal protection: motor thermal protection: starter |
| operating position | vertical +/- 10 degree |
| [Uc] control circuit voltage | 220 - 15 % to 415 + 10 %, 50/60 Hz |
| Označevanje | CE |
| transmission rate | 4800, 9600 or 19200 bps |
| type of cooling | forced convection |
| function available | external bypass (optional) |
| supply frequency | 50...60 Hz - 5...5 % |
| maximum switching current | logic output 0.2 A at 30 V DC relay outputs 1.8 A at 230 V AC inductive load, cos phi = 0.5 20 ms relay outputs 1.8 A at 30 V DC inductive load, cos phi = 0.5 20 ms |
| discrete output type | (LO1) logic output 0 V common configurable (LO2) logic output 0 V common configurable (R1) relay outputs fault relay NO (R2) relay outputs end of starting relay NO (R3) relay outputs motor powered NO |
| discrete input logic | positive logic Stop, Run, LI3, LI4 at State 0: < 5 V and <= 2 mA at State 1: > 11 V, >= 5 mA |
| analogue output type | current output AO: 0-20 mA or 4-20 mA, impedance <500 Ohm |
| physical interface | RS485 multidrop |
| connector type | 1 RJ45 |
| discrete output number | 2 |
| communication port protocol | Modbus |
| minimum switching current | 10 mA at 6 V DC for relay outputs |
| discrete input number | 5 |
| discrete input type | PTC, 750 Ohm at 25 °C (Stop, Run, LI3, LI4) logic, <= 8 mA 4300 Ohm |
| power range | 110-220 kW at 200-240 V 3 phases 250-500 kW at 380-440 V 3 phases 250-500 kW at 200-240 V 3 phases |
| motor starter type | soft starter |
| assembly style | with heat sink |
| discrete input voltage | 24 V <= 30 V |
| installed device | 31 |
| device connection | to the motor delta terminals in the motor supply line |
| communication data link | serial |
| control circuit consumption | 80 W |
| supply inrush current | 0.4...1.3 Icl adjustable |
| factory setting current | 605 A |
| output absolute accuracy precision | +/- 5 % |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 40-60 °C (with current derating of 2 % per °C) -10-40 °C (without) |
| Stopnja onesnaženosti | level 3 conforming to IEC 60664-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -25-70 °C |
| relative humidity | 0-95 % without condensation or dripping water conforming to EN/IEC 60068-2-3 |
| Nadmorska višina delovanja | <= 1000 m without > 1000...2000 m with current derating of 2.2 % per additional 100 m |
| Certifikati izdelkov | DNV SEPRO TCF CCC UL CSA NOM 117 C-Tick GOST |
| Standardi | EN/IEC 60947-4-2 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms conforming to EN/IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 1 gn (f= 13-200 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-6 1.5 mm (f= 2-13 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | conducted and radiated emissions level A conforming to IEC 60947-4-2 damped oscillating waves level 3 conforming to IEC 61000-4-12 electrostatic discharge level 3 conforming to IEC 61000-4-2 immunity to electrical transients level 4 conforming to IEC 61000-4-4 immunity to radiated radio-electrical interference level 3 conforming to IEC 61000-4-3 voltage/current impulse level 3 conforming to IEC 61000-4-5 |
| noise level | 55 dB |



