LUCL05FU Schneider Electric

LUCL05FU Schneider Electric
Opis
Control unit, TeSys U, 1.25-5A, 3P motor magnetic protection, coil 110-240V AC/DC
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | TeSys U |
| Izdelek ali sestavni del | magnetic control unit |
| product name | TeSys U |
| utilisation category | AC-43 AC-41 AC-44 |
| Skupina izdelkov | TeSys |
| Aplikacija naprave | motor control motor protection |
| Kratko ime naprave | LUCL |
| network frequency | 40...60 Hz |
| [Uc] Krmilna napetost | 110...240 V AC 110...220 V DC |
| Združljivost izdelkov | power base LUB12 power base LUB32 power base LUB38 power base LUB120 power base LUB320 power base LUB380 reversing contactor breaker LU2B12FU reversing contactor breaker LU2B32FU reversing contactor breaker LU2B38FU |
| product specific application | protection of variable speed drive or soft startsoft stop unit |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC |
| motor power kW | 1.5 kW at 400...440 V AC 50/60 Hz 2.2 kW at 500 V AC 50/60 Hz 3 kW at 690 V AC 50/60 Hz |
| load type | 3-phase motor - cooling: self-cooled |
| thermal protection adjustment range | 1.25-5 A |
| function available | manual reset short-circuit protection |
| tripping threshold | 14.2 x Ir +/- 20 % |
| Komplementarno | |
| Višina | 66 mm |
| Teža izdelka | 0.135 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 690 V conforming to IEC 60947-6-2 600 V conforming to UL 60947-4-1 600 V conforming to CSA C22.2 No 60947-4-1 |
| Kompatibilnostna koda | LUCL |
| Širina | 45 mm |
| Globina | 60 mm |
| product certifications | CE UL CSA CCC EAC ASEFA ATEX Marine |
| standards | EN 60947-6-2 IEC 60947-6-2 UL 60947-4-1, with phase barrier CSA C22.2 No 60947-4-1, with phase barrier |
| Način pritrjevanja | plug-in (front face) |
| Omejitve napetosti regulacijskega vezja | 88...264 V for AC circuit 110...240 V in operation 88...242 V for DC circuit 110...220 V in operation 55 V for AC circuit 110...240 V drop-out 55 V for DC circuit 110...220 V drop-out |
| heat dissipation | 2-2 W for control circuit with LUB12 3-3 W for control circuit with LUB32 3-3 W for control circuit with LUB38 |
| operating time | 35 ms opening with LUB12 for control circuit 35 ms opening with LUB32 for control circuit 35 ms opening with LUB38 for control circuit 50 ms closing with LUB12 for control circuit 50 ms closing with LUB32 for control circuit 50 ms closing with LUB38 for control circuit |
| typical current consumption | 280 mA at 110...240 V AC I maximum while closing with LUB12 280 mA at 110...240 V AC I maximum while closing with LUB32 280 mA at 110...240 V AC I maximum while closing with LUB38 280 mA at 110...220 V DC I maximum while closing with LUB12 280 mA at 110...220 V DC I maximum while closing with LUB32 280 mA at 110...220 V DC I maximum while closing with LUB38 35 mA at 110...240 V AC I rms sealed with LUB12 25 mA at 110...240 V AC I rms sealed with LUB32 25 mA at 110...240 V AC I rms sealed with LUB38 35 mA at 110...220 V DC I rms sealed with LUB12 25 mA at 110...220 V DC I rms sealed with LUB32 25 mA at 110...220 V DC I rms sealed with LUB38 |
| safe separation of circuit | 400 V SELV between the control and auxiliary circuits conforming to IEC 60947-1 400 V SELV between the control or auxiliary circuit and the main circuit conforming to IEC 60947-1 |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 front panel and wired terminals conforming to IEC 60947-1 IP20 other faces conforming to IEC 60947-1 IP40 front panel outside connection zone conforming to IEC 60947-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-85 °C |
| Nadmorska višina delovanja | 2000 m |
| Odporno proti udarcu | 10 gn power poles open conforming to IEC 60068-2-27 15 gn power poles closed conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 2 gn, 5-300 Hz, power poles open conforming to IEC 60068-2-6 4 gn, 5-300 Hz, power poles closed conforming to IEC 60068-2-6 |
| Odpornost na elektrostatično razelektritev | 8 kV level 3 in open air conforming to IEC 61000-4-2 8 kV level 4 on contact conforming to IEC 61000-4-2 |
| Zaščitna obdelava | TH conforming to IEC 60068 |
| Odpornost proti hitrim prehodnim pojavom | 2 kV class 3 serial link conforming to IEC 61000-4-4 4 kV class 4 all circuits except for serial link conforming to IEC 61000-4-4 |
| fire resistance | 960 °C parts supporting live components conforming to IEC 60695-2-12 650 °C conforming to IEC 60695-2-12 |
| resistance to radiated fields | 10 V/m 3 conforming to IEC 61000-4-3 |
| non-dissipating shock wave | 1 kV serial mode conforming to IEC 60947-6-2 2 kV common mode conforming to IEC 60947-6-2 |
| immunity to microbreaks | 3 ms |
| immunity to voltage dips | 70 % / 500 ms conforming to IEC 61000-4-11 |
| immunity to radioelectric fields | 10 V conforming to IEC 61000-4-6 |




