LC3D80B7A64 Schneider Electric

LC3D80B7A64 Schneider Electric
Opis
TeSys D - star delta starter - 3 x 3P (3 NO) - 80 A - 24 V AC coil
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | TeSys D |
| standards | CSA C22.2 No 14 UL 508 EN 60947-5-1 IEC 60947-4-1 EN 60947-4-1 IEC 60947-5-1 |
| Izdelek ali sestavni del | star delta starter |
| product name | TeSys D |
| utilisation category | AC-3 |
| Skupina izdelkov | TeSys |
| Opis polov | 3 x 3P |
| Kratko ime naprave | LC3D |
| [Ie] rated operational current | 80 A (at <60 °C) at <= 440 V AC AC-3 for power circuit |
| [Uc] Krmilna napetost | 24 V AC 50/60 Hz |
| [Ue] rated operational voltage | power circuit: <= 690 V AC 25...400 Hz |
| product certifications | DNV UL CSA LROS (Lloyds register of shipping) GL RINA GOST BV CCC |
| motor power kW | 37 kW at 220/230 V AC 50/60 Hz 75 kW at 380/400 V AC 50/60 Hz 75 kW at 415 V AC 50/60 Hz 75 kW at 440 V AC 50/60 Hz |
| mounting support | plate |
| control circuit type | AC at 50/60 Hz |
| contactor application | motor control |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 kV conforming to IEC 60947 |
| pole contact composition | 3 x 3 NO |
| electrical durability | 10 Mcycles 80 A AC-3 at Ue <= 440 V |
| overvoltage category | III |
| [Ui] rated insulation voltage | power circuit: 600 V CSA certified power circuit: 600 V UL certified signalling circuit: 600 V CSA certified signalling circuit: 600 V UL certified power circuit: 1000 V conforming to IEC 60947-4-1 signalling circuit: 1000 V conforming to IEC 60947-1 |
| Predstavitev naprave | pre-wired |
| auxiliary contact composition | 1 NC for KM2 line contactor 1 NO for KM3 delta contactor |
| interlocking type | mechanical |
| Komplementarno | |
| Višina | 143 mm |
| Teža izdelka | 5.4 kg |
| Povezave - terminali | control circuit: screw clamp terminals 1 1-4 mm² - cable stiffness: flexible without cable end power circuit: screw clamp terminals 1 4-50 mm² - cable stiffness: solid without cable end power circuit: screw clamp terminals 2 4-25 mm² - cable stiffness: solid without cable end control circuit: screw clamp terminals 1 1-2.5 mm² - cable stiffness: flexible with cable end control circuit: screw clamp terminals 2 1-4 mm² - cable stiffness: flexible without cable end control circuit: screw clamp terminals 2 1-2.5 mm² - cable stiffness: flexible with cable end control circuit: screw clamp terminals 1 1-4 mm² - cable stiffness: solid without cable end control circuit: screw clamp terminals 2 1-4 mm² - cable stiffness: solid without cable end power circuit: screw clamp terminals 1 4-50 mm² - cable stiffness: flexible without cable end power circuit: screw clamp terminals 2 4-25 mm² - cable stiffness: flexible without cable end power circuit: screw clamp terminals 1 4-50 mm² - cable stiffness: flexible with cable end power circuit: screw clamp terminals 2 4-16 mm² - cable stiffness: flexible with cable end |
| mechanical durability | 4 Mcycles |
| Širina | 311 mm |
| Globina | 183 mm |
| tightening torque | control circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver flat Ø 6 mm control circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver Philips No 2 power circuit: 9 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver flat Ø 6...8 mm |
| maximum operating rate | 30 cyc/h 60 °C |
| minimum switching current | 5 mA for signalling circuit |
| Omejitve napetosti regulacijskega vezja | drop-out: 0.3...0.6 Uc at 50/60 Hz (at <55 °C) operational: 0.8...1.1 Uc at 50 Hz (at <55 °C) operational: 0.85...1.1 Uc at 60 Hz (at <55 °C) |
| Inrush power in VA | 140-140 VA 60 Hz cos phi 0.75 (at 20 °C) 160-160 VA 50 Hz cos phi 0.75 (at 20 °C) |
| Tehnologija tuljave | without built-in suppressor module |
| Hold-in power consumption in VA | 13-13 VA 60 Hz cos phi 0.3 (at 20 °C) 15-15 VA 50 Hz cos phi 0.3 (at 20 °C) |
| heat dissipation | 4-5 W at 50/60 Hz |
| non-overlap time | 1.5 ms on de-energisation between NC and NO contact 1.5 ms on energisation between NC and NO contact |
| signalling circuit frequency | 25...400 Hz |
| auxiliary contacts type | mechanically linked conforming to IEC 60947-5-1 3 x 1 NO + 1 NC mirror contact conforming to IEC 60947-4-1 3 x 1 NC |
| switching voltage | 17 V for signalling circuit |
| starting time | 30 s |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -40-70 °C at Uc |
| IP stopnja zaščite | IP20 front face conforming to IEC 60529 |
| Stopnja onesnaženosti | 3 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -60-80 °C |
| Nadmorska višina delovanja | 3000 m without |
| Zaščitna obdelava | TH conforming to IEC 60068-2-30 |
| fire resistance | 850 °C conforming to IEC 60695-2-1 |
| flame retardance | V1 conforming to UL 94 |
| insulation resistance | > 10 MOhm for signalling circuit |
| mechanical robustness | vibrations contactor open: 2 Gn, 5...300 Hz shocks contactor open: 8 Gn for 11 ms vibrations contactor closed: 3 Gn, 5...300 Hz shocks contactor closed: 10 Gn for 11 ms |




