LC1K09017B7 Schneider Electric

LC1K09017B7 Schneider Electric
Opis
TeSys K contactor - 3P - AC-3 = 440 V 9 A - 1 NC aux. - 24 V AC coil
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | TeSys K |
| Izdelek ali sestavni del | contactor |
| product name | TeSys K |
| Skupina izdelkov | TeSys |
| Aplikacija naprave | control |
| Kratko ime naprave | LC1K |
| contactor application | motor control resistive load |
| Komplementarno | |
| mounting support | rail plate |
| Teža izdelka | 0.18 kg |
| Povezave - terminali | plug in |
| electrical durability | 0.18 Mcycles 20 A AC-1 at Ue <= 440 V 1.3 Mcycles 9 A AC-3 at Ue <= 440 V |
| mechanical durability | 10 Mcycles |
| Kompatibilnostna koda | LC1K |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 kV |
| Globina | 57 mm |
| [Ith] conventional free air thermal current | 20 A (at 50 °C) for power circuit 10 A (at 50 °C) for signalling circuit |
| [Icw] rated short-time withstand current | 45 A 50 °C - 1 min for power circuit 40 A 50 °C - 3 min for power circuit 20 A 50 °C - >= 15 min for power circuit 80 A - 1 s for signalling circuit 90 A - 500 ms for signalling circuit 110 A - 100 ms for signalling circuit |
| insulation resistance | > 10 MOhm for signalling circuit |
| poles description | 3P |
| overvoltage category | III |
| minimum switching current | 5 mA for signalling circuit |
| auxiliary contact composition | 1 NC |
| minimum switching voltage | 17 V for signalling circuit |
| signalling circuit frequency | <= 400 Hz |
| auxiliary contacts type | type instantaneous 1 NC |
| motor power kW | 2.2 kW at 400 V AC 50/60 Hz AC-4 |
| utilisation category | AC-1 AC-4 AC-3 |
| mechanical robustness | shocks contactor closed, on X axis: 10 Gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 shocks contactor closed, on Y axis: 15 Gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 shocks contactor closed, on Z axis: 15 Gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 shocks contactor opened, on X axis: 6 Gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 shocks contactor opened, on Y axis: 10 Gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 shocks contactor opened, on Z axis: 10 Gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 vibrations contactor closed: 4 Gn, 5...300 Hz conforming to IEC 60068-2-6 vibrations contactor opened: 2 Gn, 5...300 Hz conforming to IEC 60068-2-6 |
| non overlap distance | 0.5 mm |
| control circuit type | AC at 50/60 Hz |
| safety reliability level | B10d = 1369863 cycles contactor with nominal load conforming to EN/ISO 13849-1 B10d = 20000000 cycles contactor with mechanical load conforming to EN/ISO 13849-1 |
| pole contact composition | 3 NO |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -50-80 °C |
| Certifikati izdelkov | UL CSA |
| Standardi | BS 5424 IEC 60947 NF C 63-110 VDE 0660 |
| flame retardance | V1 conforming to UL 94 requirement 2 conforming to NF F 16-101 requirement 2 conforming to NF F 16-102 |



