XCKD21H2G11 Schneider Electric

XCKD21H2G11 Schneider Electric
Opis
limit switch XCKD - M18 steel roller plunger - 1NC+1NO - snap - Pg11
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XC |
| Izdelek ali sestavni del | limit switch |
| Kratko ime naprave | XCKD |
| head type | M18 plunger head |
| type of operator | spring return roller plunger metal |
| Material | metal |
| contacts type and composition | 1 NC + 1 NO |
| contact operation | snap action |
| movement of operating head | linear |
| fixing mode | by the head |
| sensor design | compact |
| head material | zamak |
| type of approach | lateral approach, 2 directions |
| series name | standard format |
| body type | fixed |
| body material | zamak |
| number of poles | 2 |
| Komplementarno | |
| Višina | 65-65 mm |
| Teža izdelka | 0.22 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 300 V conforming to UL 508 500 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 300 V conforming to CSA C22.2 No 14 |
| electrical durability | 5000000 cycles, DC-13, 120 V, 4 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 5000000 cycles, DC-13, 24 V, 10 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 5000000 cycles, DC-13, 48 V, 7 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C |
| mechanical durability | 10000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | XCKD |
| Širina | 31 mm |
| Globina | 30 mm |
| terminals description ISO n°1 | (21-22)NC (13-14)NO |
| device presentation | complete product |
| cable entry | 1 entry tapped for Pg 11 cable gland |
| short-circuit protection | 10 A cartridge fuse, type gG |
| positive opening | with |
| electrical connection | screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.34...2 x 1.5 mm² |
| switch actuation | by 30° cam |
| contacts insulation form | Zb |
| specific application | compact variable |
| repeat accuracy | 0.1 mm on the tripping points with 1 million operating cycles |
| maximum resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
| maximum actuation speed | 0.5 m/s |
| contact code designation | A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A, Ithe = 10 A conforming to EN 60947-5-1 A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A, Ithe = 10 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A Q300, DC-13 (Ue = 250 V), Ie = 0.27 A conforming to EN 60947-5-1 Q300, DC-13 (Ue = 250 V), Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A |
| positive opening minimum force | 36 N |
| minimum force for tripping | 10 N |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C |
| IP stopnja zaščite | IP66 conforming to IEC 60529 IP67 conforming to IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| IK stopnja zaščite | IK06 conforming to EN 50102 |
| Certifikati izdelkov | CSA CCC UL |
| Standardi | CSA C22.2 No 14 UL 508 IEC 60204-1 EN 60947-5-1 EN 60204-1 IEC 60947-5-1 |
| Odporno proti udarcu | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 25 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| electrical shock protection class | class I conforming to IEC 61140 class I conforming to NF C 20-030 |
| Zaščitna obdelava | TC |




