XC1AC126 Schneider

XC1AC126 Schneider
Opis
limit switch XC1AC - roller lever - 1NC+1NO - break before make
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XC |
| Izdelek ali sestavni del | limit switch |
| Kratko ime naprave | XC1AC |
| head type | plunger head |
| type of operator | spring return roller lever metal - |
| Material | metal |
| contacts type and composition | 1 NC + 1 NO |
| contact operation | slow-break, break before make |
| movement of operating head | linear |
| fixing mode | by the body |
| sensor design | - |
| cable entry | 3 entries tapped for Pg 13.5 cable gland, cable outer diameter: 9-12 mm |
| type of approach | lateral approach, 2 directions |
| series name | special format |
| body type | fixed |
| number of poles | 2 |
| electrical connection | screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.5...1 x 2.5 mm² |
| positive opening | without |
| product specific application | materials handling |
| number of steps | 1 |
| switch actuation | by 30° cam |
| minimum force for tripping | 23 N |
| Komplementarno | |
| Višina | 157-157 mm |
| Teža izdelka | 0.87 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 500 V AC conforming to IEC 60947-5-1 500 V AC conforming to NF C 20-040 600 V DC conforming to IEC 60947-5-1 600 V DC conforming to NF C 20-040 600 V AC conforming to CSA C22.2 No 14 600 V DC conforming to CSA C22.2 No 14 |
| electrical durability | 1000000 cycles, AC-15 f = 50/60 Hz, inductive load type, 110 V, 900 VA, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 3000000 cycles, DC-13, inductive load type, 110 V, 40 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 3000000 cycles, DC-13, inductive load type, 230 V, 33 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 3000000 cycles, DC-13, inductive load type, 48 V, 35 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15 f = 50/60 Hz, inductive load type, 230 V, 1900 VA, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15 f = 50/60 Hz, inductive load type, 48 V, 450 VA, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, inductive load type, 110 V, 100 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, inductive load type, 230 V, 95 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, inductive load type, 48 V, 100 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 3000000 cycles, AC-15 f = 50/60 Hz, inductive load type, 110 V, 350 VA, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 3000000 cycles, AC-15 f = 50/60 Hz, inductive load type, 230 V, 430 VA, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 3000000 cycles, AC-15 f = 50/60 Hz, inductive load type, 48 V, 170 VA, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C |
| mechanical durability | 10000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | XC1AC |
| Širina | 77 mm |
| Globina | 44 mm |
| terminals description ISO n°1 | (11-12)NC (13-14)NO |
| short-circuit protection | 10 A cartridge fuse, type gG |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 10 A |
| contacts insulation form | Zb |
| maximum resistance across terminals | 8 mOhm |
| maximum actuation speed | 1 m/s from left 0.5 m/s from right |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C |
| IP stopnja zaščite | IP65 conforming to IEC 60529 IP65 conforming to NF C 20-010 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| Certifikati izdelkov | CSA |
| Standardi | EN 60947-5-1 VDE 0660-200 IEC 60947-5-1 IEC 60337-1 CSA C22.2 No 14 |
| Odporno proti udarcu | 95 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 9 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| electrical shock protection class | class I conforming to IEC 61140 class I conforming to NF C 20-030 |
| Zaščitna obdelava | TC |
| operating position | any position |




