ZCKMD31H29 Schneider Electric

ZCKMD31H29 Schneider Electric
Opis
limit switch body ZCKM - 1NC+2NO - snap action - M20
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XC |
| Izdelek ali sestavni del | limit switch body |
| Kratko ime naprave | ZCKM |
| Združljivost izdelkov | XCKM |
| contacts type and composition | 1 NC + 2 NO |
| contact operation | snap action |
| cable entry | 3 entries tapped for M20 x 1.5 cable gland |
| series name | standard format |
| body type | fixed |
| body material | metal |
| number of poles | 3 |
| number of steps | 1 1 position |
| contacts material | silver plated contacts |
| associated head | ZCKD15 ZCKD05 ZCKD109 ZCKD029 ZCKD10 ZCKD59 ZCKD17 ZCKD02 ZCKD91 ZCKD239 ZCKD23 ZCKD81 ZCKD41 ZCKD16 ZCKD08 ZCKD06 ZCKD21 ZCKD219 |
| Komplementarno | |
| Višina | 64-64 mm |
| Teža izdelka | 0.21 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 400 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 for contact block 300 V conforming to CSA C22.2 No 14 for contact block 300 V conforming to UL 508 for contact block |
| electrical durability | 5000000 cycles, DC-13 120 V, 1 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 5000000 cycles, DC-13 24 V, 3 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 5000000 cycles, DC-13 48 V, 2 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C |
| Kompatibilnostna koda | ZCKM |
| Širina | 64 mm |
| Globina | 30 mm |
| terminals description ISO n°1 | (21-22)NC (13-14)NO (31-32)NC |
| short-circuit protection | 6 A cartridge fuse, type gG |
| positive opening | with |
| [Ie] rated operational current | 1.5 A at 240 V, AC-15, B300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A 0.1 A at 250 V, DC-13, R300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A |
| electrical connection | screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.34...2 x 0.75 mm² |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 6 A |
| maximum resistance across terminals | 0.25 mOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
| minimum actuation speed | 0.01 m/min |
| local display | without |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C for standard environment |
| IP stopnja zaščite | IP66 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| IK stopnja zaščite | IK05 |
| environmental characteristic | standard environment |




