ZCKL7 Schneider Electric

ZCKL7 Schneider Electric
Opis
limit switch body ZCKL - 2NC - slow-break - Cable gland include
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XC |
| Izdelek ali sestavni del | limit switch body |
| Kratko ime naprave | ZCKL |
| Združljivost izdelkov | XCKL |
| contacts type and composition | 2 NC |
| contact operation | slow-break, simultaneous |
| cable entry | 1 tapped entry for Pg 13.5 cable gland (included) |
| series name | standard format |
| body type | fixed |
| body material | metal |
| number of poles | 2 |
| number of steps | 1 1 position |
| contacts material | silver plated contacts |
| associated head | ZCKD10 ZCKD029 ZCKD02 ZCKD41 ZCKD05 ZCKD15 ZCKD17 ZCKD219 ZCKD239 ZCKD109 ZCKD08 ZCKD21 ZCKD91 ZCKD59 ZCKD81 ZCKD16 ZCKD06 ZCKD23 |
| Komplementarno | |
| Višina | 72-72 mm |
| Teža izdelka | 0.21 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 500 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 for contact block 300 V conforming to CSA C22.2 No 14 for contact block 300 V conforming to UL 508 for contact block |
| electrical durability | 5000000 cycles, DC-13 120 V, 2 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 5000000 cycles, DC-13 24 V, 4 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 5000000 cycles, DC-13 48 V, 3 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C |
| Kompatibilnostna koda | ZCKL |
| Širina | 52 mm |
| Globina | 30 mm |
| terminals description ISO n°1 | (33-34)NO (21-22)NC (13-14)NO |
| short-circuit protection | 6 A cartridge fuse, type gG |
| positive opening | with |
| [Ie] rated operational current | 3 A at 240 V, AC-15, A300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A 0.27 A at 250 V, DC-13, Q300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A |
| electrical connection | screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.5...2 x 2.5 mm² |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 10 A |
| maximum resistance across terminals | 0.25 mOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
| minimum actuation speed | 6 m/min |
| local display | without |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C for standard environment |
| IP stopnja zaščite | IP66 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| IK stopnja zaščite | IK05 |
| environmental characteristic | standard environment |




