ZCKJ015 Schneider Electric

ZCKJ015 Schneider Electric
Opis
limit switch body part - plug-in - w/o display - 1C/O - snap
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XC |
| Izdelek ali sestavni del | limit switch body part with contact |
| Kratko ime naprave | ZCKJ |
| Združljivost izdelkov | XCKJ |
| contacts type and composition | 1 C/O |
| contact operation | snap action |
| cable entry | 1 entry tapped for Pg 13.5 cable gland |
| series name | standard format |
| body type | plug-in body |
| body material | metal |
| number of poles | 1 |
| number of steps | 1 1 position |
| contacts material | silver plated contacts |
| associated head | ZCKE619 ZCKE61 ZCKE65 ZCKE629 ZCKE63 ZCKE62 ZCKE06 ZCKE08 ZCKE23 ZCKE67 ZCKE05 ZCKE21 ZCKE64 ZCKE66 |
| Komplementarno | |
| Višina | 84-84 mm |
| Teža izdelka | 0.32 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 500 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 for contact block 300 V conforming to CSA C22.2 No 14 for contact block 300 V conforming to UL 508 for contact block |
| electrical durability | 5000000 cycles, DC-13 120 V, 4 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 5000000 cycles, DC-13 24 V, 10 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 5000000 cycles, DC-13 48 V, 7 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C |
| Kompatibilnostna koda | ZCKJ |
| Širina | 43 mm |
| Globina | 36 mm |
| terminals description ISO n°1 | (13-14)NO (21-22)NC |
| short-circuit protection | 10 A cartridge fuse, type gG |
| positive opening | without |
| [Ie] rated operational current | 3 A at 240 V, AC-15, A300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A 0.27 A at 250 V, DC-13, Q300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A |
| electrical connection | screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.75...2 x 1.5 mm² |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 10 A |
| maximum resistance across terminals | 0.25 mOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
| minimum actuation speed | 0.01 m/min |
| local display | without |
| electrical circuit type | indicator light module 2 LED DC, 24 V (20...30 V) service life: 100000 h with reverse polarity protection |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C for standard environment |
| IP stopnja zaščite | IP66 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| IK stopnja zaščite | IK07 |
| environmental characteristic | standard environment |




