ZCD21M12 Schneider Electric

ZCD21M12 Schneider Electric
Opis
limit switch body ZCD - compact - 1NC+1NO - snap action - M12 5P
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XC |
| Izdelek ali sestavni del | limit switch body |
| Kratko ime naprave | ZCD |
| contacts type and composition | 1 NC + 1 NO |
| contact operation | snap action |
| series name | Standard compact |
| body type | fixed |
| body material | zamak |
| number of poles | 2 |
| design | compact |
| associated head | ZCE24 ZCE13 ZCE63 ZCE02 ZCE21 ZCE66 ZCE07 ZCE08 ZCE06 ZCE09 ZCE64 ZCE27 ZCE28 ZCE65 ZCE11 ZCEH0 ZCE01 ZCE05 ZCE14 ZCE67 ZCE29 ZCE10 ZCEH2 ZCE62 |
| Komplementarno | |
| Višina | 65-65 mm |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 300 V conforming to UL 508 500 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 300 V conforming to CSA C22.2 No 14 |
| electrical durability | 5000000 cycles, DC-13 24 V, 10 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 5000000 cycles, DC-13 48 V, 7 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C |
| Kompatibilnostna koda | ZCD |
| Širina | 31 mm |
| Globina | 30 mm |
| terminals description ISO n°1 | (21-22)NC (13-14)NO |
| device presentation | basic element |
| contacts material | silver plated contacts |
| short-circuit protection | 10 A cartridge fuse, type gG |
| positive opening | with |
| [Ie] rated operational current | 3 A at 50 V, AC-15 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A 0.27 A at 50 V, DC-13 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A |
| electrical connection | male connector M12, 5 pins |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 4 A |
| contacts insulation form | Zb |
| maximum resistance across terminals | 25 mOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
| minimum actuation speed | 0.01 m/s |
| contact code designation | B300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 1.5 A conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A R300, DC-13 (Ue = 250 V), Ie = 0.1 A conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| product compatibility | XCKD |




