ZC2JD1 Schneider Electric

ZC2JD1 Schneider Electric
Opis
limit switch body ZC2J - plug-in - without display - 1C/O
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XC |
| Izdelek ali sestavni del | limit switch body |
| Kratko ime naprave | ZC2J |
| Združljivost izdelkov | XC2J |
| contacts type and composition | 1 C/O |
| contact operation | snap action |
| cable entry | 1 tapped entry for Pg 13.5 cable gland (included) |
| series name | standard format |
| body type | plug-in body |
| body material | metal |
| number of poles | 1 |
| number of steps | 1 1 position |
| contacts material | silver plated contacts |
| associated head | ZC2JE65 ZC2JE62 ZC2JE05 ZC2JE61 ZC2JE66 ZC2JE02 ZC2JE64 ZC2JE70 ZC2JE03 ZC2JE01 ZC2JE09 ZC2JE63 |
| Komplementarno | |
| Višina | 81-81 mm |
| Teža izdelka | 0.38 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 500 V conforming to IEC 60947-1 for contact block 300 V conforming to CSA C22.2 No 14 for contact block |
| electrical durability | 5000000 cycles, DC-13 120 V, 4 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 5000000 cycles, DC-13 24 V, 10 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 5000000 cycles, DC-13 48 V, 7 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C |
| Kompatibilnostna koda | ZC2J |
| Širina | 42 mm |
| Globina | 41 mm |
| terminals description ISO n°1 | (13-14)NO (11-12)NC |
| short-circuit protection | 10 A cartridge fuse, type gG |
| positive opening | without |
| [Ie] rated operational current | 3 A at 240 V, AC-15, A300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A 0.27 A at 250 V, DC-13, Q300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A |
| electrical connection | screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.75...2 x 1.5 mm² |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 10 A |
| maximum resistance across terminals | 0.25 mOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
| minimum actuation speed | 0.01 m/min |
| local display | without |
| electrical circuit type | indicator light module neon light, 110 V |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C for standard environment |
| IP stopnja zaščite | IP65 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| IK stopnja zaščite | IK08 |
| environmental characteristic | standard environment |




