9007AO2 Schneider

9007AO2 Schneider
Opis
SNAP SWITCH 600VAC 15AMP AO +OPTIONS
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | 9007 |
| Izdelek ali sestavni del | snap basic limit switch |
| Kratko ime naprave | 9007AO/CO |
| series name | heavy duty |
| body type | fixed |
| Komplementarno | |
| Višina | 2.5 in |
| Teža izdelka | 0.1 lb(US) |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 600 V (pollution degree 3) conforming to UL 508 for contact block 600 V conforming to CSA C22.2 No 14 for contact block |
| mounting mode | - |
| Kompatibilnostna koda | 9007AO/CO |
| Širina | 0.83 in |
| Globina | 1.03 in |
| Material | metal |
| terminals description ISO n°1 | (1-2)NC (3-4)NO |
| contacts material | silver contacts |
| positive opening | without |
| contacts type and composition | NC-NO, switch function: SPDT-DB |
| contact operation | snap action |
| [Ie] rated operational current | 5 A at 600 V AC, A600 conforming to NEMA rating designation 6 A at 480 V AC, A600 conforming to NEMA rating designation 10 A at 240 V AC, A600 conforming to NEMA rating designation 15 A at 120 V AC, A600 conforming to NEMA rating designation 0.1 A at 250 V DC 0.25 A at 125 V DC |
| electrical connection | 1-2 cables for 6 binder head screw terminals (AWG 22...AWG 14) |
| number of steps | 1 |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 15 A |
| switch actuation | on end |
| body material | cast zinc |
| Način pritrjevanja | by the body |
| minimum force for tripping | 0.63 lbf |
| number of poles | 1 |
| operator profile | plunger head |
| type of operator | spring return plunger plastic with thermoplastic end |
| maximum force for tripping | 0.88 lbf |
| contact form | Form Z |
| type of approach | vertical approach, 1 direction |
| movement of operating head | linear |
| operator material | cast zinc |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-185 °F |
| IP stopnja zaščite | IP20 conforming to IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -20-185 °F |
| NEMA degree of protection | NEMA 1 conforming to Nema type 250 |




