VW3A7101 Schneider Electric

VW3A7101 Schneider Electric
Opis
resistance braking unit - 200 kW - 400 V - for variable speed drive
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Izdelek ali sestavni del | resistance braking unit ATV61 resistance braking unit ATV71 resistance braking unit ATV930 |
| protection type | integrated thermal protection by thermal probe |
| Združljivost izdelkov | ATV61HC25N4 ATV61HC31N4 ATV61QC20N4 ATV61QC25N4 ATV61QC31N4 ATV71HC20N4 ATV71HC25N4 ATV71HC28N4 ATV71QC16N4 ATV71QC20N4 ATV71QC25N4 variable speed drive ATV930 without braking chopper 250 kW 380...480 V variable speed drive ATV930 without braking chopper 315 kW 380...480 V |
| Združljivost serije/obsega | Altivar 61Q Altivar 71Q Altivar 71 Altivar 61 Altivar Process ATV900 |
| thermal losses | 550 W |
| maximum braking power | 420 kW |
| permanent braking power | 200 kW at 400 V (at constant power and at engage threshold) |
| minimum resistor value to associate | 1.05 Ohm |
| activation threshold | 785 V DC +/- 1 % |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 30 kg |
| operating position | vertical |
| electrical connection | cable between drive and braking unit cable, connection capacity: 2 x 95 mm² between braking unit and braking resistors |
| load factor | 0.05 for 420 kW at constant power and at engage threshold 0.15 for 320 kW at constant power and at engage threshold 0.5 for 250 kW at constant power and at engage threshold |
| maximum cycle time | 240 ms |
| volume of cooling air | 100 m3/h |
| maximum DC bus voltage | 850 V |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -10-50 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Stopnja onesnaženosti | 2 conforming to EN 50178 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -25-70 °C |
| Nadmorska višina delovanja | 2000 m |
| Odpornost proti vibracijam | 0.2 gn |
| environmental characteristic | biological pollution resistance class 3B1 conforming to IEC 60721-3-3 chemical pollution resistance class 3C3 conforming to IEC 60721-3-3 dust pollution resistance class 3S3 conforming to IEC 60721-3-3 humidity resistant class 3K3 conforming to IEC 60721-3-3 |




