VW3A3408 Schneider

VW3A3408 Schneider
Opis
resolver encoder interface card - 1.25..5.6 Vrms
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Altivar |
| Izdelek ali sestavni del | encoder interface module |
| Združljivost serije/obsega | Altivar 71 Altivar 71Q Altivar Lift |
| encoder type | resolver |
| number of pulses per revolution | 4096 |
| number of encoder poles | encoder poles: 2 , motor poles: 2 7500 rpm, number of pulses per revolution = 4096 encoder poles: 2 , motor poles: 4 3750 rpm, number of pulses per revolution = 2048 encoder poles: 2 , motor poles: 6 2500 rpm, number of pulses per revolution = 1024 encoder poles: 2 , motor poles: 8 1875 rpm, number of pulses per revolution = 512 encoder poles: 2 7500 rpm, number of pulses per revolution = 4096 encoder poles: 4 3750 rpm, number of pulses per revolution = 4096 encoder poles: 6 2500 rpm, number of pulses per revolution = 4096 encoder poles: 8 1875 rpm, number of pulses per revolution = 4096 |
| excitation voltage | 1.25...5.6 Vrms |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.2 kg |
| product compatibility | ATV71H...M3383 ATV71H...M3X383 ATV71H...N4383 |
| electrical connection | terminal, connection capacity: 0.2 mm² (AWG 24) <25 m cable length, encoder, 30 mA terminal, connection capacity: 0.2 mm² (AWG 24) <25 m cable length, encoder, 50 mA terminal, connection capacity: 0.2 mm² (AWG 24) <50 m cable length, encoder, 30 mA terminal, connection capacity: 0.5 mm² (AWG 20) <100 m cable length, encoder, 30 mA terminal, connection capacity: 0.5 mm² (AWG 20) <100 m cable length, encoder, 50 mA terminal, connection capacity: 0.5 mm² (AWG 20) <50 m cable length, encoder, 50 mA terminal, connection capacity: 0.75 mm² (AWG 18) <200 m cable length, encoder, 30 mA terminal, connection capacity: 1 mm² (AWG 17) <200 m cable length, encoder, 50 mA |
| maximum cable distance between devices | 200 m |
| excitation current | 50 mA maximum |
| secondary voltage | 1 Vrms |
| speed feedback resolution | 12 +/- 1 bits, 2exp(12) maximum |
| ratio | transformation : 4:1, 3:1, 2:1, 1:1 |
| excitation frequency | adjustable : 4, 8, 12 kHz |




