VW3A3202 Schneider Electric

VW3A3202 Schneider Electric
Opis
extended I/O card - for ATV61/ATV71
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Izdelek ali sestavni del | extended I/O card |
| supply | internal supply for reference potentiometer, 10.5 V DC (10-11 V) , <0.01 A, impedance: 1-10 kOhm for overload and short-circuit protection internal supply, 24 V DC (21-27 V) , <0.2 A for overload and short-circuit protection |
| discrete output type | (LO3, LO4) assignable logic, sampling time: 4-6 ms, compatible with level 1 PLC (R4A, R4B, R4C) configurable relay logic |
| Združljivost serije/obsega | Altivar 61Q Altivar Lift Altivar 71Q Altivar 71 Altivar 61 |
| discrete input logic | negative (LI11...LI14), >= 16 V (state 0), <= 10 V (state 1) positive (LI11...LI14), <= 5 V (state 0), >= 11 V (state 1) positive (RP), < 1.2 V (state 0), >= 3.5 V (state 1) |
| discrete output number | 5 |
| analogue output type | AO2 software-configurable current: 0...20 mA, impedance: 500 Ohm, sampling time: 4-6 ms, resolution: 10 bits AO2 software-configurable voltage: +/- 10 V DC, impedance: 470 Ohm, sampling time: 4-6 ms, resolution: 10 bits AO3 software-configurable current: 0...20 mA, impedance: 500 Ohm, sampling time: 4-6 ms, resolution: 10 bits AO3 software-configurable voltage: +/- 10 V DC, impedance: 470 Ohm, sampling time: 4-6 ms, resolution: 10 bits |
| analogue input type | AI3-/Al3+ differential current programmable: 0...20 mA, impedance: 250 Ohm, sampling time: 4-6 ms, resolution: 11 bits + sign AI4 software-configurable current: 0...20 mA, impedance: 250 Ohm, sampling time: 4-6 ms, resolution: 11 bits AI4 software-configurable voltage: 0...10 V DC, 24 V max, impedance: 30000 Ohm, sampling time: 4-6 ms, resolution: 11 bits |
| discrete output logic | (LO3, LO4) negative (LO3, LO4) positive |
| discrete input number | 6 |
| analogue input number | 2 |
| analogue output number | 2 |
| discrete input type | (RP) frequency control, sampling time: 4-6 ms (LI11...LI14) programmable, compatible with level 1 PLC, impedance: 3.5 kOhm, sampling time: 4-6 ms |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.3 kg |
| electrical durability | 100000 cycles for configurable relay logic |
| electrical connection | terminal, 1.5 mm² / AWG 16, 0.25 N.m |
| maximum switching current | configurable relay logic 5 A at 250 V AC on resistive load, cos phi = 1 configurable relay logic 5 A at 30 V DC on resistive load, cos phi = 1 configurable relay logic 1.5 A at 250 V AC on inductive load, cos phi = 0.4 and L/R = 7 ms configurable relay logic 1.5 A at 30 V DC on inductive load, cos phi = 0.4 and L/R = 7 ms |
| minimum switching current | 3 mA at 24 V DC for configurable relay logic |
| maximum output current | 0.2 A, assignable logic |
| discrete input voltage | 24 V DC (voltage limits: <= 30 V) for programmable |
| discrete output voltage | 24 V DC (voltage limits: <= 30 V) assignable logic |
| PTC probe input | TH2+, TH2- trip resistance, impedance: 3 kOhm TH2+, TH2- reset resistance, impedance: 1.8 Ohm TH2+, TH2- short circuit protection, impedance: < 0.05 Ohm TH2+, TH2- for 6 PTC probe, impedance: <= 1.5 Ohm |
| discrete input frequency | 0...30 kHz frequency control |




