ABR1E411M Schneider

ABR1E411M Schneider
Opis
input interface module - 17.5 mm - electromechanical - 230/240 V AC - 2 NO
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | interface for discrete signals |
| Izdelek ali sestavni del | electromechanical input interface module |
| [Uc] Krmilna napetost | 230...240 V |
| contacts type and composition | 2 NO |
| local signalling | green mechanical indicator for position of contacts and 1 green LED control signal state |
| [Ith] conventional free air thermal current | 2 A conforming to IEC 60947-1 |
| control circuit type | AC |
| short-circuit protection | 16 A external fuse gF (Ik <= 2.5 kA AC and Ik <= 100 A DC) 16 A external fuse gG (Ik <= 2.5 kA AC and Ik <= 100 A DC) |
| maximum [In] rated current | 7 mA AC |
| width pitch dimension | 17.5 mm |
| control circuit frequency | 50/60 Hz |
| reverse polarity protection | with |
| Komplementarno | |
| network frequency | 50/60 Hz |
| mounting support | asymmetrical DIN rail symmetrical DIN rail combination rail |
| Teža izdelka | 0.095 kg |
| Povezave - terminali | screw clamp terminal |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 250 V conforming to IEC 60947-1 250 V conforming to VDE 0110 group C |
| mechanical durability | 20000000 cycles |
| [Ue] rated operational voltage | <= 125 V DC conforming to IEC 60947-5-1 <= 230 V AC conforming to IEC 60947-5-1 |
| cable cross section | 0.34-2.5 mm², 1 or 2 wires flexible with cable end 0.6-2.5 mm², 1 or 2 wires flexible without cable end 0.27-2.5 mm², 2 wires rigid 0.27-4 mm², 1 wire rigid |
| operating position | any position |
| [Ie] rated operational current | 1 A AC-13 Ue: 230 V per 1000000 cycles conforming to IEC 60947-5-1 1 A AC-14 Ue: 230 V per 1000000 cycles conforming to IEC 60947-5-1 1 A AC-15 Ue: 230 V per 1000000 cycles conforming to IEC 60947-5-1 1 A DC-13 Ue: 24 V per 1000000 cycles conforming to IEC 60947-5-1 2 A AC-12 Ue: 230 V per 1000000 cycles conforming to IEC 60947-5-1 2 A DC-12 Ue: 24 V per 1000000 cycles conforming to IEC 60947-5-1 |
| electrical reliability | <= 0.00000001 |
| minimum switching current | 3 mA |
| Omejitve napetosti regulacijskega vezja | 264 V energization threshold: 170 V |
| maximum switching voltage | 125 V DC 252 V AC |
| minimum switching voltage | 17 V |
| operating time | <= 12 ms between de-energisation of coil and closing of NC contact <= 12 ms between de-energisation of coil and closing of NO contact <= 12 ms between energisation of coil and closing of NC contact <= 12 ms between energisation of coil and closing of NO contact |
| flame retardance | V0 conforming to UL 94 |
| housing colour | grey |
| installation category | II conforming to IEC 60947-1 |
| minimum holding current | 2 mA AC |
| maximum power dissipation in W | 1.5 W |
| contact bounce time | <= 3 ms |
| operating rate in Hz | 6 Hz at no-load 0.5 Hz at Ie |
| drop-out voltage | 68 V |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-60 °C at Un -5-40 °C unrestricted operation |
| IP stopnja zaščite | IP20 conforming to IEC 60529 |
| Stopnja onesnaženosti | 3 conforming to IEC 60947-5-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| Nadmorska višina delovanja | <= 3000 m |
| Certifikati izdelkov | LROS (Lloyds register of shipping) BV DNV CSA UL |
| Standardi | IEC 60947-5-1 |
| Odporno proti udarcu | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 6 gn conforming to IEC 60068-2-6 (f = 10-55 Hz) |
| Zaščitna obdelava | TC |
| fire resistance | 850 °C conforming to IEC 60695-2-1 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | 1.2/50 ms shock waves immunity test conforming to IEC 255-4 1.2/50 ms shock waves immunity test conforming to IEC 255-4 electrostatic discharge immunity test, level 3 8 kV conforming to IEC 61000-4-2 rapid transients immunity test on input/output 1 kV conforming to IEC 61000-4-4 rapid transients immunity test on power supply 2 kV conforming to IEC 61000-4-4 |
| dielectric strength | 1500 V between independent contacts 2500 V between wired interface and earth 4000 V between coil circuit and contact circuits |
| immunity to microbreaks | 5 ms |




