A9XMSB11 Schneider Electric

A9XMSB11 Schneider Electric
Opis
Acti9 Smartlink - Modbus RS485 slave - smart communication I/O module
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Acti 9 |
| Izdelek ali sestavni del | smart communication module |
| product name | Acti 9 Smartlink |
| Skupina izdelkov | Acti 9 |
| Aplikacija naprave | load control breaker status monitoring basic energy metering E |
| Kratko ime naprave | Smartlink Modbus |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24 V DC +/- 20 % |
| maximum supply current | 1.5 A |
| group of channels | 1 group of 11 digital channels |
| web services | web page |
| communication service | Modbus slave for RS485 |
| connectivity to devices | digital input and output pulse output meter |
| web server | BMS controller compatible |
| connected auxiliaries | up to 11 wired devices |
| Komplementarno | |
| Višina | 22.5 mm |
| 9 mm pitches | 0 useful |
| Teža izdelka | 195 g |
| Povezave - terminali | spring-loaded terminal Ti24 qty: 11 for digital input/output, ordered separately plug-in connector qty: 1 for supply circuit plug-in connector qty: 1 for communication bus |
| wire stripping length | control: 10 mm supply circuit: 7 mm communication bus: 7 mm |
| Kompatibilnostna koda | Acti 9 Smartlink |
| local signalling | communication: 1 LED (yellow) status: 1 LED (green, orange and red) |
| colour | white (RAL 9003) |
| Širina | 359 mm |
| Globina | 42 mm |
| protection type | short-circuit protection for analog input against reverse polarity for auxiliary supply against reverse polarity for input overvoltage at 33 V DC for digital output |
| maximum voltage drop | <1 V at state 1 digital output |
| range compatibility | iTL auxiliary Linergy FM iOF+SD 24 iACT24 iATL24 pulse output meter RCA iC60 Acti 9 iCT auxiliary Acti 9 iC60 Acti 9 iID Acti 9 iSW-NA Acti 9 iDPN Vigi Acti 9 C40 Multi 9 C60 Acti 9 DT40 Acti 9 DT60 Acti 9 I-NA Acti 9 ITG40 Acti 9 iDPN Acti 9 Reflex iC60 Ti24 connector |
| output type | logic current source: 24 V - DC - 100 mA |
| clamping connection capacity | 2 x 0.25 mm² for twisted shielded pairs cable, flexible with cable end for communication bus 2 x 0.25 mm² for twisted shielded pairs cable, flexible without cable end for communication bus 2 x 0.25 mm² for twisted shielded pairs cable, rigid with cable end for communication bus 2 x 0.25 mm² for twisted shielded pairs cable, rigid without cable end for communication bus 1 x 0.5...1 x 1.5 mm², flexible with cable end for control 1 x 0.5...1 x 1.5 mm², flexible without cable end for control 1 x 0.5...1 x 1.5 mm², rigid with cable end for control 1 x 0.5...1 x 1.5 mm², rigid without cable end for control 2 x 0.2...2 x 1.5 mm², flexible with cable end for supply circuit 2 x 0.2...2 x 1.5 mm², flexible without cable end for supply circuit 2 x 0.2...2 x 1.5 mm², rigid with cable end for supply circuit 2 x 0.2...2 x 1.5 mm², rigid without cable end for supply circuit |
| mounting position | horizontal and vertical on DIN rail |
| inrush current | 0.5 A for digital output 3 A for power supply |
| provided equipment | set of 1 bus connector set of 1 power supply connector set of 2 locking clips |
| market segment | residential small commercial |
| location of connection | front |
| type of setting | Modbus address 01...99 for address encoders reset for address encoders reset for plug in, plug out the auxiliary supply |
| input type | current sink for digital input, 24 V DC +/- 20 % at 2.5 mA |
| reset | factory reset on front face |
| immunity to microbreaks | 10 ms |
| communication network type | RS485 Modbus RTU slave SUB-D 9 9.6...19.2 kbauds |
| input/output type | 2 inputs + 1 output per digital channel |
| maximum permanent current | 5 mA for digital input |
| application specific I/O | pulse totalising counter pulse converter |
| commissioning interface | ECOREACH web page |
| electronic filtering time | 2 ms for digital input from state 0 to state 1 |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-60 °C |
| tropicalisation | 2 |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Stopnja onesnaženosti | 3 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-80 °C |
| relative humidity | 93-93 % at 40-40 °C |
| Nadmorska višina delovanja | 0...2000 m |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 1 gn, amplitude = 3.5 mm (f = 5-300 Hz)10 cycles conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| fire resistance | other parts: 650 °C ( 30 s ) conforming to IEC 60695-2-10 on connection terminals: 960 °C ( 30 s ) conforming to IEC 60695-2-10 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | resistance to electrostatic discharge (air discharge), 8 kV, conforming to IEC 61000-4-2 resistance to electrostatic discharge (contact discharge), 4 kV, conforming to IEC 61000-4-2 resistance to radiated electromagnetic fields (80 MHz...3 GHz), 10 V/m, conforming to IEC 61000-4-3 power supply: resistance to fast transient (5...100 kHz), 2 kV, conforming to IEC 61000-4-4 input/output: resistance to fast transient, 1 kV, conforming to IEC 61000-4-4 communication bus: resistance to fast transient, 1 kV, conforming to IEC 61000-4-4 conducted EMC (0.15...80 MHz), 10 V, conforming to IEC 61000-4-6 immunity to magnetic fields at network frequency, 30 A/m, conforming to IEC 61000-4-8 |
| environmental characteristic | corrosive 3C2 conforming to IEC 60721-3-3 salt mist 2 conforming to IEC 60068-2-52 |




