LV847288 Schneider Electric

LV847288 Schneider Electric
Opis
Micrologic 6.0 X control unit, for Masterpact MTZ circuit breakers, fixed, LSIG protections
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| network type | AC |
| Izdelek ali sestavni del | control unit |
| Skupina izdelkov | Masterpact |
| Opis polov | 3P 4P |
| Aplikacija naprave | equipment protection, monitoring and control |
| Kratko ime naprave | Micrologic 6.0 X |
| trip unit technology | electronic |
| trip unit name | Micrologic 6.0 X |
| trip unit rating | 1000-1000 A 5000-5000 A 2500-2500 A 3200-3200 A 630-630 A 1250-1250 A 400-400 A 4000-4000 A 800-800 A 6300-6300 A 1600-1600 A 2000-2000 A |
| protected poles description | 3P 3d 4P 3d 4P 4d 4P 3d + OSN 4P 3d + N/2 |
| protection type | overload protection (long time) conforming to ANSI 49 instantaneous short-circuit protection conforming to ANSI 50 short time short-circuit protection conforming to ANSI 51 earth fault conforming to ANSI 51N |
| Združljivost serije/obsega | Masterpact MTZ1 circuit breaker Masterpact MTZ2 circuit breaker Masterpact MTZ3 circuit breaker |
| trip unit protection functions | LSIG |
| circuit breaker application | distribution IEC standard |
| Komplementarno | |
| network frequency | 50/60 Hz |
| mounting mode | fixed |
| instantaneous pick-up adjustment range | 2...15 x In adjustable in step of 0.5 x In with embedded HMI 2...15 x In adjustable in step of 0.1 x In with Ecoreach software or Masterpact MTZ mobile app Ii enable on/off |
| long time delay adjustment type | adjustable in step of 0.5 s |
| instantaneous pick-up adjustment type Ii | adjustable |
| long time pick-up adjustment range | 0.4...1 x In adjustable in step of 1 A |
| electromagnetic compatibility | electrostatic discharge immunity test conforming to IEC 61000-4-2 susceptibility to electromagnetic fields conforming to IEC 61000-4-3 electrical fast transient/burst immunity test conforming to IEC 61000-4-4 1.2/50 µs shock waves immunity test conforming to IEC 61000-4-5 conducted RF disturbances conforming to IEC 61000-4-6 conducted and radiated emissions A conforming to CISPR 22 |
| measurement accuracy | power factor: +/- 1 % active energy Ep IN/OUT/tot: +/- 1 % - 10...10 GWh reactive energy Ep IN/OUT/tot: +/- 2 % - 10...10 GVARh apparent energy Es IN/OUT/tot: +/- 1 % - 10...10 GVAh unbalance current: +/- 0.5 % frequency: +/- 0.005 Hz voltage V21, V32, V13, VLLavg: +/- 0.5 % 208...690 x 1.2 V voltage V21, V32, V13, VLNavg: +/- 0.5 % 120...400 x 1.2 V apparent power S, S1, S2, S3, Sdemand: +/- 1 % active power P, P1, P2, P3, Pdemand: +/- 1 % reactive power Q, Q1, Q2, Q3, Qdemand: +/- 2 % current I1, I2, I3, Iavg, Idemand for MTZ1: +/- 0.5 % 40...1600 x 1.2 A current I1, I2, I3, Iavg, Idemand for MTZ2: +/- 0.5 % 40...4000 x 1.2 A current I1, I2, I3, Iavg, Idemand for MTZ3: +/- 0.5 % 80...6300 x 1.2 A |
| display type | LCD display - 128 x 96 pixels |
| communication port protocol | Bluetooth 4.0 LE peer to peer 30 kbit/s NFC peer to peer conforming to ISO 15963 USB peer to peer 115 kbauds |
| operating time | 0 ms in fast 20 ms in standard |
| thermal memory | yes |
| [tr] long-time delay adjustment range | 12.5-600 s at 1.5 x Ir 0.5-24 s at 6 x Ir 0.7-16.6 s at 7.2 x Ir |
| type of measurement | power meter |
| zone selective interlocking ZSI | with |
| short-time delay adjustment type | adjustable |
| [tsd] short-time delay adjustment range | 0.1-0.4 s I²t=on 0-0.4 s I²t=off |
| [Isd] short-time pick-up adjustment range | 1.5...10 x Ir adjustable in step of 0.5 x Ir with embedded HMI 1.5...10 x Ir adjustable in step of 0.1 x Ir with Ecoreach software or Masterpact MTZ mobile app |
| measurement voltage | 145.6-828 V AC 50/60 Hz per phase |
| [Ig] ground-fault pick-up adjustment range | conforming to IEC with In > 400 A 0.2...1 x In adjustable in step of 10 A conforming to IEC with In <= 400 A 0.3...1 x In adjustable in step of 10 A Ig enable on/off |
| ground-fault time delay adjustment type -tg | adjustable |
| ground-fault pick-up adjustment type | adjustable |
| network and machine diagnosis type | system (HMI) health state overview: circuit breaker health state standard) contacts state: circuit breaker health state standard) micrologic service life: circuit breaker health state standard) tripping cause indication: circuit breaker tripping cause standard) identification card: diagnostic data standard) configured alarms synthesis: diagnostic data standard) monitored function: diagnostic data standard) operation: diagnostic data standard) micrologic test: test standard) protection test: test standard) selectivity test: test standard) trip context information: crisis management standard) operation: advanced diagnostic standard) breaker service life: circuit breaker health state standard) |
| metering type | current I1, I2, I3, In, Ig: maximum standard) average voltage Vavg standard) active power P, P1, P2, P3 standard) reactive power Q, Q1, Q2, Q3 standard) apparent power S, S1, S2, S3 standard) power factor standard) frequency standard) total current harmonic distortion THD (I): inst, avg, avg min, avg max fundamental voltage standard) total current harmonic distortion THD (I): inst, avg, avg min, avg max RMS voltage standard) voltage V21, V32, V13, V1, V2, V3: instantaneous standard) voltage V21, V32, V13, V1, V2, V3: minimum standard) voltage V21, V32, V13, V1, V2, V3: maximum standard) total voltage harmonic distortion THD (V): inst, avg, avg min, avg max fundamental voltage standard) total voltage harmonic distortion THD (V): inst, avg, avg min, avg max RMS voltage standard) demand current I1, I2, I3, In, Iavg standard) demand power P, Q, S standard) |
| frequency measurement range | 45-250 Hz |
| data recording | maintenance logs data logs min/max of instantaneous values alarm logs event logs time stamping |
| energy management | measurement ,active, reactive and apparent energy (standard) measurement ,electrical network (standard) measurement ,energy (standard) |
| accuracy class | class 5: total current harmonic distortion THD (I) class 0.5: unbalance voltage class 1: active and reactive energy by pulse counting (+/- W.h, +/- VAR.h) class 2: total voltage harmonic distortion THD (V) |
| [tg] ground-fault time delay adjustment range | 0.1-0.4 s I²t=on 0-0.4 s I²t=off |
| Okolje | |
| Standardi | IEC 60092-202 EN/IEC 60255-1 EN/IEC 60947-2 EN/IEC 60947-1 |



