KSA160ED43012 Schneider Electric

KSA160ED43012 Schneider Electric
Opis
STRAIGHT DISTRIBUTION LENGTH 3M 160 A
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Canalis |
| Izdelek ali sestavni del | busbar trunking |
| product name | KS |
| Skupina izdelkov | Canalis |
| Aplikacija naprave | medium power distribution |
| Kratko ime naprave | KSA |
| [Ie] rated operational current | 160 A at 35 °C |
| busbar description | distribution length |
| number of tap-off outlets | 12 |
| Material | aluminium |
| Komplementarno | |
| network frequency | 50/60 Hz |
| Teža izdelka | 13.4 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 690 V |
| mounting mode | by screws |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 kV |
| Širina | 146 mm |
| Globina | 54 mm |
| [Ue] rated operational voltage | 230...690 V |
| [Icw] rated short-time withstand current | 4.45 kA |
| dimension type | fix |
| THDI | 0-15 % 160 A 15-33 % 125 A 33-100 % 100 A |
| linear resistance | X1 0.15 mΩ/m 35 °C at Inc L 50/60 Hz 0.42 mΩ/m 20 °C PE 50/60 Hz X0 0.95 mΩ/m 20 °C symmetrical components method L-N 50/60 Hz Xb 0.31 mΩ/m 35 °C at Inc and 50 Hz with impedance method L - L 50/60 Hz R20 0.55 mΩ/m 20 °C L 50/60 Hz R1 0.77 mΩ/m 35 °C at Inc L 50/60 Hz Z1 0.79 mΩ/m 35 °C at Inc L 50/60 Hz R0 2.32 mΩ/m 20 °C symmetrical components method L-N 50/60 Hz Z0 2.5 mΩ/m 20 °C symmetrical components method L-N 50/60 Hz R0 2.01 mΩ/m 20 °C symmetrical components method L - PE 50/60 Hz X0 0.93 mΩ/m 20 °C symmetrical components method L - PE 50/60 Hz Z0 2.22 mΩ/m 20 °C symmetrical components method L - PE 50/60 Hz Rb0 1.15 mΩ/m 20 °C at Inc with impedance method L - L 50/60 Hz Rb0 1.21 mΩ/m 20 °C at Inc with impedance method L-N 50/60 Hz Rb0 1.3 mΩ/m 20 °C at Inc with impedance method L - PE 50/60 Hz Rb1 1.55 mΩ/m 35 °C at Inc with impedance method L - L 50/60 Hz Rb1 1.57 mΩ/m 35 °C at Inc with impedance method L-N 50/60 Hz Rb1 1.46 mΩ/m 35 °C at Inc with impedance method L - PE 50/60 Hz |
| electrical connection | lubricated sliding contact |
| neutral position | up |
| radiated magnetic field | 0.41 µT |
| maximum voltage drop | <0.067 V with power factor = 1 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.066 V with power factor = 0.9 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.061 V with power factor = 0.8 at 50 Hz with 1A for 100 m long <0.056 V with power factor = 0.7 at 50 Hz with 1A for 100 m long |
| [Ipk] rated peak withstand current | 22 kA |
| thermal stress limit | 20.2 kA².s |
| busbar trunking polarity | 3L + N + PE |
| length | 3-3 m |
| mounting position | horizontal |
| Okolje | |
| Standardi | IEC 60439-2 IEC 61439-6 |




