XACA2034 Schneider

XACA2034 Schneider
Opis
pendant station XAC-A pistol grip - 2 push buttons 1 Emergency stop
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Harmony XAC |
| Izdelek ali sestavni del | pendant control station |
| Kratko ime naprave | XACA pistol grip |
| Komplementarno | |
| Povezave - terminali | screw clamp terminals, 1 x 2.5 mm² with or without cable end screw clamp terminals, 2 x 1.5 mm² with or without cable end |
| control type | intuitive |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 600 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 |
| mechanical durability | 1000000 cycles |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV conforming to IEC 60947-1 |
| product certifications | CSA UL |
| standards | EN/IEC 60947-5-1 CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60204-32 EN/ISO 13850: 2006 EN/IEC 60947-5-5 UL 508 |
| product compatibility | ZB2BE101 for each direction ZB2BE102 for emergency stop |
| cable entry | rubber sleeve with stepped entry 7-15 mm |
| short-circuit protection | 10 A fuse protection by cartridge fuse type gG |
| contact operation | slow-break |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 10 A |
| maximum resistance across terminals | 25 MOhm |
| contact code designation | A600 AC-15, Ue = 240 V, Ie = 3 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A A600 AC-15, Ue = 600 V, Ie = 1.2 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A Q600 DC-13, Ue = 250 V, Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A Q600 DC-13, Ue = 600 V, Ie = 0.1 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A |
| enclosure material | polypropylene |
| ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| overvoltage category | class II conforming to IEC 61140 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK08 conforming to EN 50102 |
| ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| shock resistance | 100 gn conforming to IEC 60068-2-27 |
| operating force | 13-15 N |
| protective treatment | TH |
| rated operational power in W | 40 W DC-13 for 1000000 cycles, operating rate <60 cyc/mn at 120 V, load factor = 0.5 (inductive load) conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 48 W DC-13 for 1000000 cycles, operating rate <60 cyc/mn at 48 V, load factor = 0.5 (inductive load) conforming to IEC 60947-5-1 appendix C 65 W DC-13 for 1000000 cycles, operating rate <60 cyc/mn at 24 V, load factor = 0.5 (inductive load) conforming to IEC 60947-5-1 appendix C |
| control station application | control of single speed hoist motor |
| terminal identifier | (11-12)NC (13-14)NO |
| control station composition | 2 push-buttons + 1 emergency stop |
| mechanical interlocking | with mechanical interlocking |
| control station colour | yellow |
| control button type | emergency stop push-button Ø 30 mm 1 NC trigger action first push-button 2 NO raise, slow second push-button 2 NO lower, slow |
| electrical circuit type | control circuit |
| enclosure type | complete ready for use |
| vibration resistance | 15 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| control station type | double insulated |




