XAPS11111N Schneider Electric

XAPS11111N Schneider Electric
Opis
vandal resistant surface mounted control station - XAP-S - lock
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Harmony XAPS |
| Izdelek ali sestavni del | key operated control station |
| Kratko ime naprave | XAPS |
| contact operation | slow-break |
| operator position information | 2 positions |
| control station composition | 1 key selector switch, stay put 1 NO O-I marking |
| key withdrawal position | left-hand |
| product mounting | surface mounted |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.83 kg |
| Povezave - terminali | screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end conforming to EN/IEC 60947-1 screw clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm² without cable end conforming to EN/IEC 60947-1 |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 600 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 |
| Kompatibilnostna koda | XAPS |
| tightening torque | 0.8-1.2 N.m conforming to EN/IEC 60947-1 |
| contacts material | silver alloy (Ag/Ni) |
| cable entry | 1 knock-out for cable entry, clamping capacity: 17-17 mm 1 tapped entry for cable gland, clamping capacity: 12-12 mm |
| short-circuit protection | 10 A cartridge fuse type gG conforming to IEC 60947-5-1 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A conforming to IEC 60947-5-1 |
| shape of screw head | cross compatible with Philips no 1 screwdriver cross compatible with pozidriv No 1 screwdriver slotted compatible with flat Ø 4 mm screwdriver slotted compatible with flat Ø 5.5 mm screwdriver |
| [Ie] rated operational current | 3 A at 240 V, AC-15, A600 conforming to IEC 60947-5-1 6 A at 120 V, AC-15, A600 conforming to IEC 60947-5-1 0.1 A at 600 V, DC-13, Q600 conforming to IEC 60947-5-1 0.27 A at 250 V, DC-13, Q600 conforming to IEC 60947-5-1 0.55 A at 125 V, DC-13, Q600 conforming to IEC 60947-5-1 1.2 A at 600 V, AC-15, A600 conforming to IEC 60947-5-1 |
| maximum resistance across terminals | 25 MOhm |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C |
| IP stopnja zaščite | IP54 conforming to IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| IK stopnja zaščite | IK08 conforming to EN 50102 |
| Standardi | EN/IEC 60947-5-1 |
| electrical shock protection class | class I conforming to IEC 60536 |
| Zaščitna obdelava | TC |




