K10B006TCH Schneider Electric

K10B006TCH Schneider Electric
Opis
cam changeover switch - 1 pole - 30° - 10 A - for Ø 16 or 22 mm
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Harmony K |
| Izdelek ali sestavni del | complete cam switch |
| Opis polov | 1P |
| type of operator | black handle |
| IP degree of protection | contact block: IP20 operating head: IP65 conforming to IEC 60529 |
| fixing mode | Ø 16 or 22 mm hole |
| component name | K10 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A |
| product mounting | front mounting |
| cam switch function | changeover switch |
| switching positions | left: 0° - 330° right: 0° - 30° |
| off position | with Off position |
| cam switch head type | with front plate 30 x 30 mm |
| presentation of legend | with metallic legend, 1 - 0 - 2 black marking |
| rotary handle padlocking | without |
| return | spring return from 330° to 0° spring return from 30° to 0° |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.035 kg |
| [Ui] Nazivna izolacijska trdnost | 440 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 |
| electrical durability | 100000000 cycles |
| mechanical durability | 1000000 cycles |
| Kompatibilnostna koda | K10 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 kV conforming to IEC 60947-1 |
| short-circuit protection | 10 A cartridge fuse, type gG |
| CAD overall height | 30 mm |
| contact operation | slow-break |
| CAD overall width | 30 mm |
| CAD overall depth | 76 mm |
| electrical connection | captive screw clamp terminals, clamping capacity: 2 x 1.5 mm² |
| rated operational power in W | 370 W AC-23A, 110/120 V 1 phase 750 W AC-23A, 220/240 V 1 phase |
| switching angle | 30 ° |
| [Ie] rated operational current AC | 10 A at 400 V AC-1 10 A at 400 V AC-21A 3 A at 240 V AC-15 6 A at 120 V AC-15 |
| rated power in hp | 0.33 hp at 110/120 V AC, 1 phase 0.75 hp at 220/240 V AC, 1 phase |
| [Ie] rated operational current DC | 10 A at 24 V resistive load 0.3 A at 220 V resistive load 0.7 A at 110 V resistive load |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-55 °C |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| Certifikati izdelkov | cULus |
| Standardi | CENELEC EN 50013 EN/IEC 60947-3 EN/IEC 60947-5-1 |
| electrical shock protection class | class II conforming to IEC 60536 |
| Zaščitna obdelava | TC |




