XMLR025G1P26 Schneider Electric

XMLR025G1P26 Schneider Electric
Opis
Pressure sensors XMLR 25bar - 1/4" 18 NPT - 24VDC - 4..20 mA - PNP - M12
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | OsiSense XM |
| Izdelek ali sestavni del | electronic pressure sensors |
| Kratko ime naprave | XMLR |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 24 V DC SELV (voltage limits: 17-33 V) |
| pressure sensor type | pressure transmitter |
| pressure switch type of operation | pressure transmitter with 1 switching output |
| fluid connection type | 1/4" - 18 NPT (female) |
| pressure sensor size | 362 psi 25 bar |
| controlled fluid | fresh water (0-80 °C) air (-20-80 °C) hydraulic oil (-20-80 °C) refrigeration fluid (-20-80 °C) |
| maximum permissible accidental pressure | 1450 psi 100 bar 10 MPa |
| destruction pressure | 10 MPa 1450 psi 100 bar |
| Komplementarno | |
| Višina | 100 mm |
| Teža izdelka | 0.212 kg |
| mechanical durability | 10000000 cycles |
| local signalling | 1 LED (yellow)light ON when switch is actuated: |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 0.5 kV DC |
| Širina | 41 mm |
| Globina | 42 mm |
| Poraba toka | <= 50 mA |
| protection type | short-circuit protection overvoltage protection reverse polarity overload protection |
| contacts type and composition | NO/NC programmable |
| operating position | any position, but disposals can falsified the measurement in case of upside down mounting |
| electrical connection | male connector M12, 4 pins |
| housing material | polyacrylamide 316L stainless steel |
| maximum voltage drop | 2 V |
| repeat accuracy | <= 0.2 % of the measuring range |
| adjustable range of switching point on falling pressure | 1.25-24.2 bar 18.1-352 psi 0.125-2.42 MPa |
| materials in contact with fluid | ceramic 316L stainless steel fluorocarbon FKM (Viton) |
| maximum delay first up | 300 ms |
| front material | polyester |
| display accuracy | <= 1 % of the measuring range |
| accuracy | <= 1 % of the measuring range |
| type of output signal | analogue + discrete |
| display response time type | fast 50 ms normal 200 ms slow 600 ms |
| drift of the zero point | +/- 0.1 % of measuring range/°C |
| time delay range | 0...50 s in steps of 1 second |
| electromagnetic compatibility | susceptibility to electromagnetic fields: 10 V/m 80...2000 MHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 immunity to conducted RF disturbances: 10 V 0.15...80 MHz conforming to EN/IEC 61000-4-6 surge immunity test: 1 kV conforming to EN/IEC 61000-4-5 electrical fast transient/burst immunity test: 2 kV conforming to EN/IEC 61000-4-4 electrostatic discharge immunity test: 8 kV air, 4 kV contact conforming to EN/IEC 61000-4-2 |
| maximum switching current | 250 mA |
| controlled fluid | air,hydraulic oil,fresh water,refrigeration fluid |
| minimum differential travel | 75 kPa 0.75 bar 10.9 psi |
| scale type | fixed differential |
| measurement accuracy | <= 0.6 % of the measuring range |
| adjustable range of switching point on rising pressure | 0.2-2.5 MPa 29-362 psi 2-25 bar |
| drift of the sensitivity | +/- 0.03 % of measuring range/°C |
| display type | 4 digits 7 segments |
| temperature of controlled fluid | -20-80 °C |
| response time on output | <= 10 ms for analog output <= 5 ms for discrete output |
| discrete output type | solid state PNP, NO/NC programmable |
| linearity error | <= 0.5 % of the measuring range |
| analogue output function | 4...20 mA 4...20 mA |
| hysteresis | <= 0.2 % of the measuring range |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-80 °C |
| IP stopnja zaščite | IP65 conforming to EN/IEC 60529 IP67 conforming to EN/IEC 60529 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-80 °C |
| Certifikati izdelkov | cULus EAC |
| Standardi | EN/IEC 61326-2-3 UL 61010-1 |
| Odporno proti udarcu | 50 gn conforming to EN/IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 20 gn (f= 10-2000 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| marking | CE |




