TM3DI8A Schneider Electric

TM3DI8A Schneider Electric
Opis
Modicon TM3 - 8 inputs (screw) 120Vac
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon TM3 |
| Izdelek ali sestavni del | discrete input module |
| Združljivost serije/obsega | Modicon M241 Modicon M251 Modicon M221 |
| discrete input number | 8 for input conforming to IEC 61131-2 Type 1 |
| discrete input voltage | 120 V |
| discrete input current | 7.5 mA for input |
| Komplementarno | |
| Višina | 90 mm |
| mounting support | top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715 top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715 plate or panel with fixing kit |
| local signalling | 1 LED per channel (green)input status: |
| Širina | 27.4 mm |
| Globina | 84.6 mm |
| Poraba toka | 0 mA at 24 V DC via bus connector (at state on) 0 mA at 24 V DC via bus connector (at state off) 70 mA at 5 V DC via bus connector (at state on) 25 mA at 5 V DC via bus connector (at state off) |
| electrical connection | 11 x 2.5 mm² removable screw terminal block with pitch 5.08 mm adjustment for inputs |
| Označevanje | CE |
| voltage state 0 guaranteed | 0...20 V for input |
| voltage state 1 guaranteed | 79...132 V for input |
| insulation | non-insulated between inputs between input and internal logic at 1500 V AC between input groups at 1500 V AC |
| response time | 25 ms (turn-on) 30 ms (turn-off) |
| current state 1 guaranteed | 2...15 mA (input) |
| current state 0 guaranteed | <= 15 mA (input) |
| input impedance | 11 kOhm |
| discrete input voltage type | AC |
| discrete I/O number | 8 |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -10-35 °C vertical installation -10-55 °C horizontal installation |
| IP stopnja zaščite | IP20 with protective cover in place |
| Stopnja onesnaženosti | 2 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -25-70 °C |
| relative humidity | 10-95 %, without condensation (in operation) 10-95 %, without condensation (in storage) |
| Nadmorska višina delovanja | 0...2000 m |
| Certifikati izdelkov | cULus C-Tick |
| Odpornost na elektromagnetna polja | 10 V/m 80 MHz...1 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 3 V/m 1.4 GHz...2 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 1 V/m 2 GHz...3 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 |
| Standardi | EN/IEC 61010-2-201 EN/IEC 61131-2 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms |
| Odpornost proti vibracijam | 3.5 mm at 5-8.4 Hz on DIN rail 3 gn at 8.4-150 Hz on DIN rail 3.5 mm at 5-8.4 Hz on panel 3 gn at 8.4-150 Hz on panel |
| Odpornost na elektrostatično razelektritev | 8 kV in air conforming to EN/IEC 61000-4-2 4 kV on contact conforming to EN/IEC 61000-4-2 |
| Odpornost proti hitrim prehodnim pojavom | 1 kV for I/O conforming to EN/IEC 61000-4-4 |
| Elektromagnetne emisije | radiated emissions - test level: 40 dBμV/m QP class A ( 10 m) at 30-230 MHz conforming to EN/IEC 55011 radiated emissions - test level: 47 dBμV/m QP class A ( 10 m) at 230-1000 MHz conforming to EN/IEC 55011 |
| resistance to conducted disturbances | 10 V 0.15...80 MHz conforming to EN/IEC 61000-4-6 3 V spot frequency (2, 3, 4, 6.2, 8.2, 12.6, 16.5, 18.8, 22, 25 MHz) conforming to Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) |
| storage altitude | 0-3000 m |
| resistance to magnetic fields | 30 A/m 50/60 Hz conforming to EN/IEC 61000-4-8 |
| surge withstand | 2 kV I/O common mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 AC |




