SR2E201FU Schneider Electric

SR2E201FU Schneider Electric
Opis
compact smart relay Zelio Logic - 20 I O - 100..240 V AC - clock - no display
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Zelio Logic |
| Izdelek ali sestavni del | compact smart relay |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.35 kg |
| Povezave - terminali | screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 25...AWG 14) semi-solid screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 25...AWG 14) solid screw terminals, 1 x 0.25...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible with cable end screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) solid screw terminals, 2 x 0.25...2 x 0.75 mm² (AWG 24...AWG 18) flexible with cable end |
| electrical durability | AC-12: 500000 cycles at 230 V, 1.5 A for relay output conforming to EN/IEC 60947-5-1 AC-15: 500000 cycles at 230 V, 0.9 A for relay output conforming to EN/IEC 60947-5-1 DC-12: 500000 cycles at 24 V, 1.5 A for relay output conforming to EN/IEC 60947-5-1 DC-13: 500000 cycles at 24 V, 0.6 A for relay output conforming to EN/IEC 60947-5-1 |
| mechanical durability | 10000000 cycles for relay output |
| tightening torque | 0.5 N.m |
| [Us] rated supply voltage | 100...240 V AC |
| Omejitve napajalne napetosti | 85-264 V |
| protection type | against inversion of terminals (control instructions not executed) |
| contacts type and composition | NO for relay output |
| number of outputs | 8 relay |
| voltage state 0 guaranteed | <= 40 V for discrete input |
| voltage state 1 guaranteed | >= 79 V for discrete input |
| switching capacity in mA | >= 10 mA at 12 V (relay output) |
| power consumption in VA | 11 VA without extension |
| supply frequency | 50/60 Hz |
| overvoltage category | III conforming to EN/IEC 60664-1 |
| local display | without |
| response time | 50 ms with ladder programming (from state 0 to state 1) for discrete input 50 ms with ladder programming (from state 1 to state 0) for discrete input 50...255 ms with FBD programming (from state 0 to state 1) for discrete input 50...255 ms with FBD programming (from state 1 to state 0) for discrete input 10 ms (from state 0 to state 1) for relay output 5 ms (from state 1 to state 0) for relay output |
| discrete input number | 12 |
| backup time | 10 years at 25 °C |
| operating rate in Hz | 0.1 Hz (at Ie) for relay output 10 Hz (no load) for relay output |
| discrete input voltage | 100...240 V AC |
| discrete input current | 0.6 mA |
| current state 1 guaranteed | >= 0.17 mA (discrete input) |
| current state 0 guaranteed | <= 0.5 mA (discrete input) |
| maximum supply current | 100 mA at 100 V (without extension) 50 mA at 240 V (without extension) |
| input impedance | 350 kOhm for discrete input |
| discrete input frequency | 57...63 Hz 47...53 Hz |
| output thermal current | 8 A for all 8 outputs for relay output |
| number or control scheme lines | 0-240 with ladder programming 0-500 with FBD programming |
| clock drift | 12 min/year at 0-55 °C 6 s/month at 25-25 °C |
| clock | with |
| output voltage limits | 5...30 V DC (relay output) 24...250 V AC |
| isolation voltage | 1780 V |
| cycle time | 6-90 ms |
| checks | program memory on each power up |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -20-40 °C in non-ventilated enclosure conforming to IEC 60068-2-1 and IEC 60068-2-2 -20-55 °C conforming to IEC 60068-2-1 and IEC 60068-2-2 |
| IP stopnja zaščite | IP20 (terminal block) conforming to IEC 60529 IP40 (front panel) conforming to IEC 60529 |
| Stopnja onesnaženosti | 2 conforming to EN/IEC 61131-2 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-70 °C |
| relative humidity | 95-95 % without condensation or dripping water |
| Nadmorska višina delovanja | 2000 m |
| Certifikati izdelkov | GL GOST CSA UL C-Tick |
| Standardi | EN/IEC 61000-4-3 EN/IEC 61000-4-11 EN/IEC 60068-2-6 Fc EN/IEC 61000-4-2 level 3 EN/IEC 61000-4-12 EN/IEC 61000-4-4 level 3 EN/IEC 61000-4-5 EN/IEC 60068-2-27 Ea EN/IEC 61000-4-6 level 3 |
| environmental characteristic | EMC directive conforming to EN/IEC 61000-6-2 EMC directive conforming to EN/IEC 61000-6-3 EMC directive conforming to EN/IEC 61000-6-4 EMC directive conforming to EN/IEC 61131-2 zone B low voltage directive conforming to EN/IEC 61131-2 |
| immunity to microbreaks | 10 ms |
| disturbance radiated/conducted | class B conforming to EN 55022-11 group 1 |
| maximum altitude transport | 3048 m |




