TSXSCY21601 Schneider

TSXSCY21601 Schneider
Opis
RS485+PCMCIA communication module - 2 twisted shielded pairs cable - 28 devices
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon Premium Automation platform |
| Izdelek ali sestavni del | communication module |
| software designation | Unity Pro |
| structure type | heterogeneous industrial bus |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.36 kg |
| local signalling | 1 LEDcommunication (CH0): 1 LEDinternal fault, module failure (ERR): 1 LEDmodule operating (RUN): |
| Poraba toka | 350 mA at 5 V DC |
| product compatibility | Premium Atrium |
| transmission rate | 1.2...19.2 kbit/s |
| communication port protocol | multiprotocol |
| transmission frame | RTU/ASCII |
| method of access | master/slave type |
| number of addresses | 0-97 |
| integrated connection type | 1 serial link: 1 SUB-D 25 connector 1 slot for PCMCIA type III card |
| number of devices | 28 |
| module format | standard |
| transmission support medium | 2 twisted shielded pairs cable |
| communication port support | RS485 isolated |
| mode of transmission | asynchronous in baseband |
| requests | 120 words per request 1920 bits per request |
| maximum tap links length | 15 m |
| control parameter | one CRC 16 on each frame |
| bus length | 0-1300 m Modbus |
| modbus funtions available | event connection Modbus master 0C diagnostic Modbus slave 08 exceptional read status Modbus master 07 exceptional read status Modbus slave 07 read input words Modbus master 04 read n input words Modbus slave 04 write 1 bits or n bits Modbus master 05 write 1 input word Modbus slave 06 write 1 output bit Modbus slave 05 write 1 word or n word Modbus master 06 event connection Modbus slave 0C event counter Modbus master 0B event counter Modbus slave 0B identification Modbus slave 11 slave identification Modbus master 11 write n output bits Modbus slave 0F write n output words Modbus slave 10 diagnostic Modbus master 08 |
| monitoring function | event counters diagnostic counters |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-60 °C |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -25-70 °C |
| relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Nadmorska višina delovanja | <= 2000 m |




