LMC058LF424 Schneider Electric

LMC058LF424 Schneider Electric
Opis
compact base - 42 + 4 I/O - 24 V DC supply - 2 slots for PCI
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon LMC058 |
| Izdelek ali sestavni del | motion controller |
| product specific application | - |
| battery type | 3 V CR2477M lithium battery |
| discrete I/O number | 42 |
| Komplementarno | |
| Višina | 99 mm |
| mounting support | symmetrical DIN rail |
| Teža izdelka | 0.77 kg |
| local signalling | 1 LED for CAN0 STS 1 LED green/red for CAN1 STS 1 LED green/yellow for MBS COM 1 LED per channel for APP0 1 LED red for APP1 |
| Širina | 237.5 mm |
| Globina | 85 mm |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC for embedded expert modules power |
| Omejitve napajalne napetosti | 20.4-28.8 V |
| [In] rated current | 0.04 A for embedded expert modules power 10 A for I/O power segment 0.3 A for main supply |
| Označevanje | CE |
| voltage state 0 guaranteed | <= 5 V for fast input <= 5 V for fast output <= 5 V for regular input |
| voltage state 1 guaranteed | >= 15 V for fast input >= 15 V for fast output >= 15 V for regular input |
| transmission rate | 10 kbit/s for bus length of 5000-5000 m for CANopen 1000 kbit/s for bus length of 4-4 m for CANopen 125 kbit/s for bus length of 500-500 m for CANopen 20 kbit/s for bus length of 2500-2500 m for CANopen 250 kbit/s for bus length of 250-250 m for CANopen 50 kbit/s for bus length of 1000-1000 m for CANopen 500 kbit/s for bus length of 100-100 m for CANopen 800 kbit/s for bus length of 25-25 m for CANopen |
| insulation | between channels and internal logic at 500 V AC non-insulated between channels |
| discrete input logic | sink for fast input sink for regular input source for input |
| analogue input number | 4 |
| discrete output number | 12 output 4 fast output |
| discrete input number | 10 for fast input 12 for input 4 for regular input |
| analogue input type | current: 0...20 mA current: 4...20 mA voltage: +/- 10 V |
| discrete output logic | source |
| discrete output current | 4 mA for fast output |
| maximum power consumption in W | 14.14 W |
| integrated connection type | 1 isolated serial link with female RJ45 connectorModbus with master/slave RTU/ASCII or character mode ASCII, physical interface: RS232/RS485, transmission rate: 300...115200 bps 1 CAN port with male SUB-D 9 connectorCANmotion bus or CANopen with master 1 CAN port with male SUB-D 9 connectorCANopen with master 1 encoder with female SUB-D 15 connector 1 isolated serial link with female RJ45 connectorEthernet Modbus TCP/IP with slave, physical interface: 10BASE-T/100BASE-TX 1 isolated serial link with mini B USB connector, transmission rate: 480 Mbit/s 1 isolated serial link with USB type A connector, transmission rate: 480 Mbit/s 2 free slots PCI |
| realtime clock | without any user calibration clock, clock drift < 30 s/month at 25-25 °C with user calibration clock, clock drift <= 6 s/month |
| discrete input voltage | 24 V |
| discrete input current | 4 mA for fast input 4 mA for regular input |
| discrete output voltage | 24 V DC |
| execution time per instruction | 22 ns Boolean |
| input impedance | 6 kOhm for fast input 6 kOhm for regular input |
| output voltage limits | 19.2...28.8 V |
| analogue input resolution | 12 bits |
| maximum cable distance between devices | <30 m for fast input |
| discrete input voltage type | DC |
| data backed up | battery variables of type retain and retain persistent |
| anti bounce filtering | 2 µs...4 ms configurable fast input/regular input and fast output |
| configurable filtering time | 0 ms for fast input/regular input and fast output 1.5 ms for fast input/regular input and fast output 12 ms for fast input/regular input and fast output 4 ms for fast input/regular input and fast output |
| memory type | 128 MB flash 64 MB RAM |
| battery life | 1.5 year(s) |
| peak current | 100 kA (duration = <= 70 s) for main supply 25 kA (duration = <= 500 s) for I/O power segment 50 kA (duration = <= 150 s) for embedded expert modules power 1.2 A (duration = > 70 s) for main supply |
| counting input number | 8 counting input(s) at 200 kHz |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-55 °C without (horizontal installation) 0-60 °C with derating factor (horizontal installation) 0-50 °C (vertical installation) |
| IP stopnja zaščite | IP20 conforming to IEC 61131-2 |
| Stopnja onesnaženosti | 2 conforming to IEC 60664 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -25-70 °C |
| relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Nadmorska višina delovanja | 0...2000 m |
| Certifikati izdelkov | cULus CSA C-Tick GOST-R |
| Standardi | UL 508 IEC 61131-2 CSA C22.2 No 213 CSA C22.2 No 142 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms |
| Odpornost proti vibracijam | 1 gn at 8.4-150 Hz on DIN rail 3.5 mm at 5-8.4 Hz on DIN rail |
| Elektromagnetna kompatibilnost | electrostatic discharge immunity test - test level: 8 kV (on contact) conforming to EN/IEC 61000-4-2 conducted RF disturbances conforming to EN/IEC 61000-4-6 conducted and radiated emissions conforming to CISPR 11 electrostatic discharge immunity test - test level: 4 kV (on air) conforming to EN/IEC 61000-4-2 susceptibility to electromagnetic fields - test level: 1 V/m (2...2.7 GHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3 susceptibility to electromagnetic fields - test level: 10 V/m (80...2000 MHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3 electrical fast transient/burst immunity test - test level: 1 kV (I/O) conforming to EN/IEC 61000-4-4 electrical fast transient/burst immunity test - test level: 1 kV (shielded cable) conforming to EN/IEC 61000-4-4 electrical fast transient/burst immunity test - test level: 2 kV (power lines) conforming to EN/IEC 61000-4-4 surge immunity test - test level: 0.5 kV (differential mode) conforming to EN/IEC 61000-4-5 surge immunity test - test level: 1 kV (common mode) conforming to EN/IEC 61000-4-5 |
| disturbance radiated/conducted | CISPR 11 |
| storage altitude | 0-3000 m |




