BMXSAI0410 Schneider Electric

BMXSAI0410 Schneider Electric
Opis
analog input module X80 - 4 inputs - Safety
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon X80 |
| Izdelek ali sestavni del | analog input module |
| electrical connection | 20 ways 1 connector |
| analogue input type | current 4...20 mA |
| analogue input number | 4 |
| input level | high level |
| input output isolation | isolated |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 0.143 kg |
| Poraba toka | 200 mA at 3.3 V DC 115 mA at 24 V DC |
| status LED | 1 LED (green)RUN: 1 LED per channel (green)channel diagnostic: 1 LED (red)ERR: 1 LED (red)I/O: |
| temperature drift | 30 ppm/°C 4...20 mA |
| operating altitude | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| input impedance | 10 MOhm |
| isolation voltage | 500 V DC between channels 1500 V DC between channels and ground 1500 V DC between channels and bus |
| analogue input resolution | 13 bits 0...12500 counts |
| measurement error | <= 0.3 % of full scale 4...20 mA - 25...60 °C |
| MTBF reliability | 763872 H |
| permitted overload on inputs | 25 mA 4...20 mA |
| precision of internal conversion resistor | 0.1 % - 15 ppm/°C |
| maximum conversion value | 0...25 mA 4...20 mA |
| type of filter | second order digital filtering |
| recalibration | internal |
| digital value format | +/- 32000 in user scale +/- 10000 by default |
| nominal read cycle time | 6 ms for 4 channels |
| common mode between channels | 120 dB |
| internal conversion resistor | 286 Ohm |
| analog/digital conversion | 16 bits |
| measurement resolution | 2 µA 4...20 mA |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-60 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-85 °C |
| relative humidity | 5-95 % at 55-55 °C without condensation |
| Certifikati izdelkov | TÜV CSA EAC RCM UL ATEX Merchant Navy |
| Standardi | CSA C22.2 No 61010-2-201 EN/IEC 61131-2 EN/IEC 61010-2-201 UL 61010-2-201 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn |
| Odpornost proti vibracijam | 3 gn |
| environmental characteristic | gas resistant class Gx gas resistant class 3C4 dust resistant class 3S4 sand resistant class 3S4 salt resistant level 2 mold growth resistant class 3B2 fungal spore resistant class 3B2 |




