BMEP583040 Schneider Electric

BMEP583040 Schneider Electric
Opis
processor module M580 - Level 3 - Remote
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon M580 |
| Izdelek ali sestavni del | processor module |
| Komplementarno | |
| Poraba toka | 295 mA at 24 V DC |
| Označevanje | CE |
| communication service | RIO scanner DIO scanner |
| integrated connection type | 1 Ethernet TCP/IP for service port 2 Ethernet TCP/IP for device network USB type mini B |
| application structure | 2 auxiliary tasks 1 cyclic/periodic master task 128 event tasks 1 periodic fast task |
| memory description | expandable flash, 4 GB for data storage integrated RAM, 10 kB for system memory integrated RAM, 12 MB for program integrated RAM, 1024 kB for data |
| checks | process control |
| communication module processor capacity | 8 AS-Interface module 3 Ethernet communication module |
| number of instructions per ms | 15 Kinst/ms 65 % Boolean + 35 % fixed arithmetic 20 Kinst/ms 100 % Boolean |
| control channels | programmable loops |
| MTBF reliability | 600000 H |
| number of distributed equipment | 64 |
| number of racks | 8 |
| number of remote I/O station | 16 - 2 rack(s) per remote drop |
| application specific I/O | serial link motion control counter SSI encoder HART accurate time stamping |
| discrete I/O processor capacity | 3072 I/O |
| analogue I/O processor capacity | 768 I/O |
| number of application specific channel | 108 |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | 0-60 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-85 °C |
| relative humidity | 5-95 % at 55-55 °C without condensation |
| Nadmorska višina delovanja | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Certifikati izdelkov | CE Merchant Navy EAC UL RCM CSA |
| Standardi | EN 61131-2 EN 61000-6-4 EN 61000-6-2 EN 61010-2-201 |
| Odporno proti udarcu | 30 gn |
| Odpornost proti vibracijam | 3 gn |
| directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility 2012/19/EU - WEEE directive |
| net weight | 0.849 kg |
| status LED | 1 LED (green)processor running (RUN): 1 LED (red)processor or system fault (ERR): 1 LED (red)I/O module fault (I/O): 1 LED (green)download in progress (DL): 1 LED (red)memory card or CPU flash fault (BACKUP): 1 LED (green/red)ETH MS (Ethernet port configuration status): 1 LED (green/red)Eth NS (Ethernet network status): |
| supply | internal power supply via rack |




