BMEP581020H Schneider Electric

BMEP581020H Schneider Electric
Opis
processor module M580 - Level 1 - Distributed Harsh
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Modicon M580 |
| Izdelek ali sestavni del | processor module |
| product specific application | for severe environments |
| Komplementarno | |
| Poraba toka | 270 mA at 24 V DC |
| Označevanje | CE |
| communication service | DIO scanner |
| integrated connection type | 1 Ethernet TCP/IP for service port 2 Ethernet TCP/IP for device network USB type mini B |
| application structure | 1 cyclic/periodic master task 64 event tasks 1 periodic fast task 2 auxiliary tasks |
| memory description | integrated RAM, 4 MB for program integrated RAM, 384 kB for data expandable flash, 4 GB for data storage integrated RAM, 10 kB for system memory |
| checks | process control |
| communication module processor capacity | 2 Ethernet communication module 8 AS-Interface module |
| number of instructions per ms | 7.5 Kinst/ms 65 % Boolean + 35 % fixed arithmetic 10 Kinst/ms 100 % Boolean |
| control channels | programmable loops |
| MTBF reliability | 600000 H |
| number of distributed equipment | 64 |
| number of racks | 4 |
| application specific I/O | serial link counter accurate time stamping motion control SSI encoder HART |
| discrete I/O processor capacity | 1024 I/O |
| analogue I/O processor capacity | 256 I/O |
| number of application specific channel | 36 |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -25-70 °C |
| IP stopnja zaščite | IP20 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -40-85 °C |
| relative humidity | 5-95 % at 55-55 °C without condensation |
| Nadmorska višina delovanja | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Certifikati izdelkov | UL ATEX IEC-Ex CE Merchant Navy CSA RCM EAC |
| Standardi | EN 61131-2 EN 61000-6-4 EN 61000-6-2 EN 61010-2-201 |
| Odporno proti udarcu | 30 gn |
| Odpornost proti vibracijam | 3 gn |
| Zaščitna obdelava | conformal coating |
| environmental characteristic | gas resistant class Gx gas resistant class 3C4 dust resistant class 3S4 sand resistant class 3S4 salt resistant level 2 mold growth resistant class 3B2 fungal spore resistant class 3B2 |
| directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility 2012/19/EU - WEEE directive |
| net weight | 0.849 kg |
| status LED | 1 LED (green)processor running (RUN): 1 LED (red)processor or system fault (ERR): 1 LED (red)I/O module fault (I/O): 1 LED (green)download in progress (DL): 1 LED (red)memory card or CPU flash fault (BACKUP): 1 LED (green/red)ETH MS (Ethernet port configuration status): 1 LED (green/red)Eth NS (Ethernet network status): |
| supply | internal power supply via rack |




