ATS22C41S6 Schneider Electric

ATS22C41S6 Schneider Electric
Opis
soft starter-ATS22-control 220V-power 230V(110kW)/400...440V(220kW)/500V(250kW)
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Altistart 22 |
| Izdelek ali sestavni del | soft starter |
| utilisation category | AC-53A |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 230...600 V - 15...10 % |
| product destination | asynchronous motors |
| IP degree of protection | IP00 |
| product specific application | pumps and fans |
| network number of phases | 3 phases |
| component name | ATS22 |
| motor power kW | 110 kW 230 V 220 kW 400 V 220 kW 440 V 250 kW 500 V |
| power dissipation in W | 177 W for standard applications |
| IcL starter rating | 410 A for connection in the motor supply line for standard applications |
| type of start | start with torque control (current limited to 3.5 In) |
| factory setting current | 361 A |
| Komplementarno | |
| network frequency | 45...66 Hz |
| Višina | 425 mm |
| Teža izdelka | 33 kg |
| Širina | 206 mm |
| Globina | 299 mm |
| Omejitve napajalne napetosti | 195-660 V |
| protection type | phase failure: line thermal protection: motor thermal protection: starter |
| operating position | vertical +/- 10 degree |
| [Uc] control circuit voltage | 230 V - 15...10 % 50/60 Hz |
| Označevanje | CE |
| output current | 0.4...1 Icl adjustable |
| transmission rate | 4800, 9600 or 19200 bps |
| type of cooling | forced convection |
| function available | internal bypass |
| supply frequency | 50...60 Hz - 10...10 % |
| maximum switching current | 5 A 250 V AC resistive 1 relay outputs 5 A 30 V DC resistive 1 relay outputs 2 A 250 V AC inductive 0.4 20 ms relay outputs 2 A 30 V DC inductive 7 ms relay outputs |
| discrete output type | relay outputs R1 230 V running, alarm, trip, stopped, not stopped, starting, ready C/O relay outputs R2 230 V running, alarm, trip, stopped, not stopped, starting, ready C/O |
| discrete input logic | positive logic LI1, LI2, LI3 at State 0: < 5 V and <= 2 mA at State 1: > 11 V, >= 5 mA |
| physical interface | RS485 multidrop |
| connector type | 1 RJ45 |
| discrete output number | 2 |
| communication port protocol | Modbus |
| minimum switching current | 100 mA at 12 V DC (relay outputs) |
| discrete input number | 3 |
| discrete input type | (LI1, LI2, LI3) logic, 5 mA 4.3 kOhm |
| power range | 110-220 kW at 380-440 V 3 phases 110-220 kW at 200-240 V 3 phases 250-500 kW at 480-500 V 3 phases |
| motor starter type | soft starter |
| assembly style | with heat sink |
| discrete input voltage | 24 V <= 30 V |
| installed device | 31 |
| device connection | in the motor supply line |
| communication data link | serial |
| control circuit consumption | 20 W |
| PTC probe input | 750 Ohm |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -10-40 °C (without) 40-60 °C (with current derating 2.2 % per °C) |
| Stopnja onesnaženosti | level 2 conforming to IEC 60664-1 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -25-70 °C |
| relative humidity | 0-95 % without condensation or dripping water conforming to EN/IEC 60068-2-3 |
| Nadmorska višina delovanja | <= 1000 m without > 1000...< 2000 m with current derating of 2.2 % per additional 100 m |
| Certifikati izdelkov | UL CSA CCC C-Tick GOST |
| Standardi | EN/IEC 60947-4-2 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms conforming to EN/IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 1 gn (f= 13-200 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-6 1.5 mm (f= 2-13 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| Elektromagnetna kompatibilnost | conducted and radiated emissions level A conforming to IEC 60947-4-2 damped oscillating waves level 3 conforming to IEC 61000-4-12 electrostatic discharge level 3 conforming to IEC 61000-4-2 immunity to electrical transients level 4 conforming to IEC 61000-4-4 immunity to radiated radio-electrical interference level 3 conforming to IEC 61000-4-3 voltage/current impulse level 3 conforming to IEC 61000-4-5 |
| noise level | 56 dB |



