ATV31CU15N4 Schneider

ATV31CU15N4 Schneider
Opis
enclosed variable speed drive ATV31 - 1.5kW - 500V - IP55
Tehnične lastnosti
| Glavno | |
| Serija izdelka | Altivar 31 |
| Izdelek ali sestavni del | variable speed drive |
| [Us] Nazivna napajalna npetost | 380...500 V - 15...10 % |
| product destination | asynchronous motors |
| nominal output current | 4.1 A 4 kHz |
| IP degree of protection | IP55 |
| product specific application | simple machine |
| network number of phases | 3 phases |
| component name | ATV31 |
| line current | 4.8 A 500 V 1 kA 6.4 A 380 V 1 kA |
| asynchronous motor control profile | factory set : constant torque sensorless flux vector control with PWM type motor control signal |
| apparent power | 4.2 kVA |
| motor power kW | 1.5 kW |
| maximum transient current | 6.2 A for 60 s |
| assembly style | enclosed |
| EMC filter | integrated |
| motor power hp | 2 hp |
| prospective line Isc | 5 kA |
| supply frequency | 50...60 Hz - 5...5 % |
| power dissipation in W | 61 W at nominal load |
| speed range | 1-50 |
| transient overtorque | 150-170 % of nominal motor torque |
| analogue input number | 3 |
| Komplementarno | |
| Teža izdelka | 8.8 kg |
| local signalling | 1 LED (red)drive voltage: four 7-segment display unitsCANopen bus status: |
| tightening torque | Al1, Al2, Al3, AOV, AOC, R1A, R1B, R1C, R2A, R2B, LI1...LI6: 0.6-0.6 N.m L1, L2, L3, U, V, W, PA, PB, PA/+, PC/-: 0.8-0.8 N.m |
| Omejitve napajalne napetosti | 323-550 V |
| protection type | input phase breaks: drive line supply overvoltage and undervoltage safety circuits: drive line supply phase loss safety function, for three phases supply: drive motor phase breaks: drive overcurrent between output phases and earth (on power up only): drive overheating protection: drive short-circuit between motor phases: drive thermal protection: motor |
| operating position | vertical +/- 10 degree |
| output voltage | <= power supply voltage |
| electrical connection | Al1, Al2, Al3, AOV, AOC, R1A, R1B, R1C, R2A, R2B, LI1...LI6 terminal 2.5-2.5 mm² AWG 14 L1, L2, L3, U, V, W, PA, PB, PA/+, PC/- terminal 2.5-2.5 mm² AWG 14 |
| Označevanje | CE |
| transmission rate | 10, 20, 50, 125, 250, 500 kbps or 1 Mbps for CANopen via VW3 CANTAP2 adaptor 4800, 9600 or 19200 bps for Modbus |
| switching frequency | 2...16 kHz adjustable |
| insulation resistance | >= 500 mOhm 500 V DC for 1 minute |
| insulation | electrical between power and control |
| maximum switching current | 2 A at 250 V AC on inductive load - cos phi = 0.4 - L/R = 7 ms (R1-R2) 2 A at 30 V DC on inductive load - cos phi = 0.4 - L/R = 7 ms (R1-R2) 5 A at 250 V AC on resistive load - cos phi = 1 - L/R = 0 ms (R1-R2) 5 A at 30 V DC on resistive load - cos phi = 1 - L/R = 0 ms (R1-R2) |
| discrete output type | configurable relay logic: (R1A, R1B, R1C) 1 NO + 1 NC - 100000 cycles configurable relay logic: (R2A, R2B) NC - 100000 cycles |
| response time | AOV, AOC 8 ms for analog R1A, R1B, R1C, R2A, R2B 8 ms for discrete |
| discrete input logic | positive logic (source) (LI1...LI6), < 5 V (state 0), > 11 V (state 1) logic input not wired (LI1...LI4), < 13 V (state 1) negative logic (source) (LI1...LI6), > 19 V (state 0) |
| acceleration and deceleration ramps | S, U or customized linear adjustable separately from 0.1 to 999.9 s |
| analogue output type | AOC configurable current: 0...20 mA, impedance: 800 Ohm, resolution: 8 bits AOV configurable voltage: 0...10 V, impedance: 470 Ohm, resolution: 8 bits |
| physical interface | RS485 multidrop serial link for Modbus |
| frequency resolution | display unit: 0.1 Hz analog input: 0.1...100 Hz |
| connector type | 1 RJ45 for CANopen via VW3 CANTAP2 adaptor 1 RJ45 for Modbus |
| motor slip compensation | suppressable automatic whatever the load adjustable |
| discrete output number | 2 |
| communication port protocol | CANopen Modbus |
| regulation loop | frequency PI regulator |
| transmission frame | RTU for Modbus |
| analogue output number | 2 |
| minimum switching current | 10 mA 5 V DC R1-R2 |
| discrete input number | 6 |
| linearity error | +/- 0.2 % for output |
| number of addresses | 1-127 for CANopen via VW3 CANTAP2 adaptor 1-247 for Modbus |
| braking to standstill | by DC injection |
| discrete input type | (LI1...LI6) programmable at 24 V, 0-100 mA for PLC, impedance: 3500 Ohm |
| analogue input type | AI3 configurable current 0...20 mA, impedance: 250 Ohm AI1 configurable voltage 0...10 V, input voltage 30 V max, impedance: 30000 Ohm AI2 configurable voltage +/- 10 V, input voltage 30 V max, impedance: 30000 Ohm |
| supply | internal supply for logic inputs 19-30 V, <100 mA overload protection internal supply for logic inputs 19-30 V, <100 mA short-circuit protection internal supply for reference potentiometer 10-10.8 V, <10 mA overload protection internal supply for reference potentiometer 10-10.8 V, <10 mA short-circuit protection |
| braking torque | <= 150 % during 60 s with braking resistor 100 % with braking resistor continuously 50 % without braking resistor |
| sampling duration | LI1...LI6: 4 ms discrete AI1, AI2, AI3: 8 ms analog |
| speed drive output frequency | 0.5-500 Hz |
| nominal switching frequency | 4 kHz |
| time constant | 5 ms for reference change |
| network frequency limits | 47.5-63 Hz |
| number of drive | 127 for CANopen via VW3 CANTAP2 adaptor 31 for Modbus |
| Okolje | |
| Temperatura okoliškega zraka za delovanje | -10-50 °C without (with protective cover on top of the drive) -10-60 °C with derating factor (without protective cover on top of the drive) |
| Stopnja onesnaženosti | 2 |
| Temperatura okoliškega zraka za skladiščenje | -25-70 °C |
| relative humidity | 5-95 % without condensation conforming to IEC 60068-2-3 5-95 % without dripping water conforming to IEC 60068-2-3 |
| Nadmorska višina delovanja | <= 1000 m without >= 1000 m with current derating 1 % per 100 m |
| Certifikati izdelkov | CSA N998 C-Tick UL |
| Standardi | EN 50178 |
| Odporno proti udarcu | 15 gn for 11 ms conforming to EN/IEC 60068-2-27 |
| Odpornost proti vibracijam | 1 gn (f= 13-150 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-6 1.5 mm (f= 3-13 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| Zaščitna obdelava | TC |
| Elektromagnetna kompatibilnost | 1.2/50 µs - 8/20 µs surge immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-5 electrical fast transient/burst immunity test level 4 conforming to IEC 61000-4-4 electrostatic discharge immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-2 radiated radio-frequency electromagnetic field immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-3 |
| dielectric strength | 2410 V DC between earth and power terminals 3400 V AC between control and power terminals |




